Czym minoksydyl działa na łysienie androgenowe?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości medyczne, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Artykuł jest poparty recenzowanymi dobrymi źródłami, nie zastępuje jednak profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy ani leczenia.

Jak radzono sobie z łysieniem dawniej?

Weź trochę włosów jeżozwierza, ugotuj je w wodzie, a następnie nakładaj na skórę głowy przez cztery dni. Alternatywnie możesz podsmażyć nogę samicy charta w oleju wraz z kopytem osła i rozprowadzić powstałą maź po całej przerzedzającym się głowie. To tylko niektóre z „leków” na łysienie wyszczególnionych w Papirusie Ebersa – egipskim tekście o ziołowych lekach, który został napisany około 1500 roku p.n.e., choć uważa się, że został skompilowany z jeszcze wcześniejszych tekstów. Ten fascynujący dokument znajduje się obecnie na Uniwersytecie w Lipsku w Niemczech.

Te recepty z ery Amenhotepa pokazują, że ludzie byli gotowi dołożyć wszelkich starań, aby zachować swoją ukoronowaną włosami głowę przez bardzo długi czas. Niewiele jest dowodów sugerujących, że którakolwiek z tych interwencji w jakikolwiek sposób spowolniła, zatrzymała lub odwróciła łysienie. Nie ma też żadnego dowodu na to, że niezliczone balsamy, mikstury, okłady i nalewki reklamowane jako miejscowe leczenie łysienia w ciągu następnych 3500 lat również wiele zdziałały.

Co to jest minoksydyl?

Minoksydyl to lek na wypadanie włosów, dostępny bez recepty płyn lub pianka nakładana na skórę głowy dwa razy dziennie w celu spowolnienia lub zatrzymania postępu łysienia typu męskiego (czyli łysienia androgenowego) i przerzedzania włosów. Aby utrzymać wyniki, należy go stosować w sposób ciągły — jeśli przestaniesz stosować lek, wzrost nowych włosów może się cofnąć, a wypadanie włosów będzie kontynuowane.

Minoksydyl najlepiej działa na młodszych mężczyzn (czyli tych poniżej 40 roku życia), którzy łysieją krócej niż pięć lat. Gdy wypadanie włosów rozprzestrzenia się na dużym obszarze i utrzymuje się przez długi czas, minoksydyl ma mniejsze szanse na uzyskanie korzyści. Zasadniczo, im jesteś młodszy i im szybciej zaczniesz stosować minoksydyl, tym lepsze są wyniki.

Czy minoksydyl działa?

Minoksydyl jest lepszy w zatrzymaniu lub spowolnieniu wypadania włosów niż w ich odrastaniu. Odrastanie włosów jest raczej drugorzędnym celem – bardziej prawdopodobne jest zatrzymanie wypadania włosów. Ale około 40% mężczyzn i 25% kobiet może doświadczyć pewnego odrostu za pomocą minoksydylu. Badania pokazują, że jednoczesne stosowanie minoksydylu i finasterydu jest bardziej skuteczne niż stosowanie jednego z nich osobno. Jednak kobiety nie mogą używać finasterydu, a kobiety w ciąży nie powinny nawet dotykać tabletek finasterydu.

Jak działa minoksydyl?

Dokładny mechanizm działania minoksydylu w organizmie nie jest do końca poznany. Został pierwotnie opracowany w latach pięćdziesiątych jako lek doustny w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. We wczesnym badaniu naukowcy odkryli, że u niektórych pacjentów doszło do odrastania włosów. Minoksydyl wydaje się działać jako środek rozszerzający naczynia obwodowe. Oznacza to, że pomaga poszerzyć i rozluźnić naczynia krwionośne, aby zwiększyć przepływ krwi.