Marketingowa rola opakowania

event-pwn-168

Idąc na zakupy zazwyczaj zaopatrujemy się w listę niezbędnych produktów. Ma to możliwość zakupienia potrzebnych rzeczy, ale również chroni nas od sięgania po rzeczy, które niekoniecznie są nam potrzebne, a kuszą wyglądem i zapachem. Każdy z nas miał chociażby jedną taką sytuację, kiedy kupił dodatkową, niezupełnie potrzebną rzecz. Czemu tak się dzieje? Przyjrzyjmy się bliżej powodom takiego stanu rzeczy.

Co kusi nas wzrok?

Patrząc na większość produktów, które mają swoje miejsce w sklepach, nietrudno zauważyć, że wiele z nich oprócz swojej funkcjonalności kusi również atrakcyjną ceną oraz wyglądem. Nietrudno zauważyć, że wygląd większości z nich jest po prostu miły dla oczu, a wszystko to za sprawą atrakcyjnego opakowania, w które zaopatrzył produkty producent. Przyjrzyjmy się zwykłym opakowaniom, w których dostępne są podstawowe, łatwo dostępne produkty. Od dawien dawna opakowanie to przestało ograniczać się jedynie do funkcji ochronnej. Oprócz tego opakowanie produktu powinno spełniać funkcję bezpieczeństwa, posiadać niezbędne atesty oraz przyciągać wzrok potencjalnego klienta. Od czasu rozwoju marketingu, czyli mniej więcej XIX wieku, zaczęto patrzeć na opakowanie na produkt również pod kątem marketingowym. Stawiając na wzrost sprzedaży wytwarzanych produktów, stawiano na podniesienie jego atrakcyjności w oczach klientów, a ciekawe opakowanie jest jednym z takich właśnie sposobów.

Nie tylko wnętrze się liczy

Patrząc obecnie na rynek produktów i usług nie ma najmniejszej wątpliwości, że producenci stawiają na jakość nie tylko samego produktu, ale również atrakcyjne opakowanie, które ochroni samą zawartość, a także uatrakcyjni konkretną rzecz oraz zachęci do zakupu. W czasach, kiedy wiele produktów wytwarzana jest odręcznie, a część z nich wymaga indywidualnego pod względem wielkości czy kształtu opakowania, wiele producentów szuka opakowań w firmach specjalizujących się w ich produkcji. Do jednych z najpopularniejszych wariantów należą opakowania fasonowe, które zapewniają dostateczną ochronę produktu, są lekkie oraz można je niemal dowolnie przystroić. Chociaż wariantów opakowań jest wiele, wspomniane cechy są najbardziej pożądane, jeśli chodzi o wybór idealnych opakowań.

Opakowanie, a sprzedaż

Czasy ciągle się zmieniają, a ludzie żyją w szybkim tempie, dlatego tak samo szybko odbywają się codzienne zakupy. Przedsiębiorcy wykorzystują fakt, że większość społeczeństwa kupuje „oczami”, dlatego w całym procesie produkcji nie zapomina o pięknym, eleganckim i jednocześnie funkcjonalnym opakowaniu. Ten mechanizm doskonale widać chociażby na zabawkach, na widok których dzieciom dosłownie świecą się oczy z zachwytu. Nie ma wątpliwości, że atrakcyjne opakowanie wpływa na postrzeganie całego produktu, dlatego też warto postarać się o takie pudełko, które uatrakcyjni jego zawartość. Jak widać, działalność marketingu widoczna jest w kolejnych obszarach związanych ze sprzedażą, praktycznie na każdym etapie, od produkcji do momentu sprzedaży.