Masaż – łagodzi niepokój i co jeszcze?

Masaż, niezależnie od tego, czy jest wykonywany w cicho oświetlonym spa, czy w gabinecie zabiegowym w klinice fizykoterapii, jest coraz bardziej popularny wśród osób, które chcą:

  • złagodzić ból stawów i mięśni,

  • złagodzić niepokój,

  • poprawić jakość snu.

Według ankiety konsumenckiej – co piąty dorosły człowiek w Polsce odbył co najmniej jeden masaż w poprzednim roku. Spośród nich 42 procent otrzymywało masaż kręgosłupa z powodów zdrowotnych lub medycznych, takich jak leczenie bólu, sztywność lub rehabilitacja kontuzji.

Badania sugerują, że masaż może wpływać na wytwarzanie przez organizm niektórych hormonów związanych z ciśnieniem krwi, lękiem, tętnem i innymi kluczowymi czynnikami życiowymi. Ale czy masaż jest bezpieczny i skuteczny dla osób z zapaleniem stawów?

Co ujawniają badania

Podczas gdy większość badań nad masażem analizuje jego wpływ na ogólną populację, wiele ostatnich badań wykazało jego skuteczność u osób z zapaleniem stawów i chorobami pokrewnymi. Jest to tak zwany masaż leczniczy.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Kilka badań wykazało, że masaż jest korzystny dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. W jednym takim badaniu 200 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego zaliczono do jednej z trzech grup terapeutycznych i stwierdzono, że osoby otrzymujące tygodniowy masaż całego ciała raz w tygodniu doświadczyły znacznej poprawy w bólu i mobilności po ośmiu tygodniach w porównaniu do osób otrzymujących lekki masaż lub standardową opiekę.

Jak działa masaż?

W jaki sposób masaż zmniejsza ból i lęk u osób z zapaleniem stawów? Wiemy, że już nawet masaż biurowy całkiem dobrze zmniejsza ból i może dość dobrze zmniejszyć niektóre bolesne stany. Badania wykazały, że masaż może obniżyć produkcję hormonu stresu, kortyzolu; obniżyć poziom hormonu argininy-wazopresyny, co może obniżyć ciśnienie krwi; obniżyć poziomy niektórych zapalnych cytokin, w tym IL-4 i IL-10; i zwiększają produkcję hormonu poprawiającego nastrój serotoniny.

Rzeczywisty mechanizm, który wchodzi w grę, jest nadal badany. Na przykład bardziej spokojny sen wynikający z masażu może pomóc w bólu stawów.

Najważniejszy jest poziom nacisku stosowanego podczas masażu. Stymulujące receptory ciśnienia – lub nerwy pod skórą, które przekazują sygnały zmniejszające ból do mózgu – przy umiarkowanym ciśnieniu prowadzą do zmniejszenia objawów. Najważniejsze jest stosowanie umiarkowanego nacisku. Lekki nacisk, gdy po prostu dotyka się powierzchni skóry lub masuje ją powierzchownie, nie dociera do tych receptorów. Ciśnienie zbyt duże może stymulować, a nie relaksować.

O czym należy wiedzieć przed masażem?

Jeśli chcesz wypróbować jeden z wielu rodzajów masażu jako sposób na złagodzenie objawów zapalenia stawów, ważne jest, aby najpierw skonsultować się z reumatologiem lub lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby upewnić się, że masaż jest dla Ciebie bezpieczny. Niektóre techniki mogą obejmować silny nacisk na wrażliwe tkanki i stawy lub poruszanie kończynami w różnych pozycjach, co może być trudne dla osoby z uszkodzonymi stawami z powodu choroby, takiej jak reumatoidalne zapalenie stawów.