Kurs kryptowaluty – czym jest i od czego tak naprawdę zależy?

Kryptowaluty szturmem podbiły rynek alternatywnych inwestycji, w niektórych miejscach stały się również sprawdzonym środkiem płatności. Bitcoina można kupić w celach inwestycyjnych, ale również nie ma problemu, by w niektórych miejscach zapłacić nim na przykład za kawę czy za zakupy internetowe. Jeśli ktoś interesuje się inwestycjami kryptowalutowymi, powinien najpierw zdobyć nieco wiedzy w tym temacie.

Bez względu na to, czy decydujemy się na inwestycje w giełdę, nieruchomości, czy w kryptowaluty, wiedza na temat tego, w co inwestujemy, jest podstawą. W przypadku kryptowalut problem jest z tym, że jest to rynek bardzo młody, zaledwie kilkunastoletni. Trudno jest więc tworzyć analizy oparte o wiele lat istnienia rynku, na ich podstawie wysnuwać prognozy czy możliwe zachowania rynku w przyszłości. Jednak na podstawie tego, co dzieje się na giełdach, można też wysnuć kilka sprawdzonych wniosków. Osoby, które siedzą w kryptowalutach, raczej nie mają problemów z oceną, czy dana waluta rokuje, czy lepiej sprzedać ją jak najszybciej, bo jej kurs będzie jeszcze spadał.

Wahania kursów kryptowalut

Na kurs kryptowaluty ma wpływ głównie jeden czynnik – jak wiele osób decyduje się na ich kupno. Im waluta cieszy się większą popularnością, tym większą cenę trzeba będzie za nią zapłacić. Bo będzie wielu chętnych na zakup. Pod tym względem kryptowaluty różnią się więc od tradycyjnych walut, na których kurs ma wpływ wiele czynników, a popularność raczej do nich nie należy. Ponieważ na waluty wirtualne i ich cenę wpływa to, ilu użytkowników je kupuje i jest nimi zainteresowanych, otwiera to drogę do wielu spekulacji, które są wykorzystywane przez grupy użytkowników w celu łatwego zarobku. Jako przykład można tu podać wypuszczenie fałszywej informacji o twórcy ethereum – jednej z czołowych kryptowalut. Informacja ta spowodowała, że właściciele ethereum zaczęli masowo wyprzedawać walutę, kurs nieustannie spadał, aż w końcu można było kupić tę walutę praktycznie za bezcen. Krótko potem okazało się, że informacja o śmierci była nieprawdziwa, a kurs ethereum znowu poszybował w górę. Kto miał zarobić, ten zarobił.

Gdzie kupować kryptowaluty?

Aby zarabiać na kryptowalutach, zarówno w ujęciu krótkoterminowym, jak i długoterminowym, trzeba je przede wszystkim mieć. W odróżnieniu od innych, tradycyjnych walut, kryptowalut raczej nie kupimy w zwykłych kantorach. Warto natomiast sprawdzić ofertę giełd kryptowalut i kantorów walutowych w sieci. Na Bitcan.pl można znaleźć sprawnie działający kantor, w którym kupimy i sprzedamy kryptowaluty, a nawet znajdziemy opcję ich bezpiecznego przechowywania. Można również kupić walutę na giełdzie. Najczęściej na taką opcję decydują się osoby, które na tej giełdzie zamierzają następnie inwestować czy zarabiać na różnicach kursowych. Walutę można trzymać nie tylko w wirtualnej przestrzeni, ale również w dobrych portfelach sprzętowych. Są one tak zabezpieczone, że nawet, jeśli ktoś nam je ukradnie, nie będzie miał żadnej możliwości, by dostać się do waluty znajdującej się w elektronicznym portfelu.

Zainteresowanych technologią blockchain mającą zastosowanie w kryptowalutach zapraszamy też do odwiedzenia oschain.io