Krótkoterminowe OC – czym się charakteryzuje i w jakiej sytuacji warto je wykupić?

Zastanawiasz się nad zakupem krótkoterminowego OC? Sprawdź, w jakich przypadkach możesz z niego skorzystać oraz przed czym ono chroni. Wszystkiego tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Na czym polega krótkoterminowe OC?

Na początek warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem posiadanie OC jest obowiązkowe, a niewykupienie go w wyznaczonym terminie zagrożone karą grzywny. Większość kierowców decyduje się na standardowe, ważne przez 12 miesięcy OC. Nie jest to jednak jedyna możliwość. W niektórych przypadkach lepsza jest krótsza polisa. Jest ona pełnoprawnym ubezpieczeniem, a jej zakres, ustalony przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 2003 r., jest identyczny, jak w przypadku standardowej, rocznej polisy.

Krótkoterminowe OC można wykupić je na okres poniżej 12 miesięcy. Najpopularniejszy jest wariant 30-dniowy. W razie potrzeby, po upływie tego terminu można je przedłużyć. Nie dzieje się to jednak automatycznie.

 

Kto może z niego skorzystać?

Wykupienie krótkoterminowego OC to przywilej, z którego mogą skorzystać tylko niektóre osoby. Należą do nich:

  • Właściciele komisów samochodowych;
  • Osoby, które rejestrują samochody tymczasowo;
  • Posiadacze pojazdów zabytkowych, pod warunkiem, że posiadają wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak wpis do rejestru zabytków lub inwentarza muzealiów;
  • Właściciele samochodów sprowadzonych z zagranicy, które wciąż są tam zarejestrowane i posiadają tam aktywne OC.

W razie wątpliwości warto skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym. Najlepszych specjalistów w tej dziedzinie można znaleźć w multiagencji Eurofinance w Gdańsku: https://eurofinance.info.pl/oddzialy/gdansk/. Jej pracownicy służą profesjonalną radą, a współpraca z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi gwarantuje szeroką ofertę i konkurencyjne ceny.

Czy zakup krótkoterminowego OC jest konieczny?

Czasem zdarzają się sytuacje, w których ktoś staje się właścicielem samochodu na krótki okres, np. kilka tygodni lub miesiąc. Może wtedy wyjść z założenia, że wykupienie ubezpieczenia OC nie jest jego obowiązkiem i zajmie się tym kolejny właściciel. Niestety jest to duży błąd, który może za sobą nieść dość kosztowne konsekwencje. Jak pisaliśmy wcześniej, konieczność posiadania OC jest obowiązkiem każdego właściciela, bez względu na to, czy aktywnie użytkuje swój samochód, czy od dawna stoi on w garażu. Jedyny wyjątek stanowią auta oddane na złom. Kary za brak ważnego ubezpieczenia są dotkliwe. Zaledwie dwutygodniowa zwłoka może kosztować kilka tysięcy złotych.

Z tego względu w sytuacji posiadania samochodu przez krótki czas, należy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC.