Kredyt na firmę czy na osobę prywatną – czym się różni?

credit-score-lifehack

Patrząc na sektor bankowy można swobodnie zauważyć ilość ofert kredytów, skierowanych do klientów instytucjonalnych i prywatnych. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z tradycyjnego kredytu konsumenckiego i wykorzystanie go na potrzeby prowadzonego przedsiębiorstwa. Sprawdźmy więc, czym się różnią kredyty skierowane do osób prywatnych i instytucjonalnych oraz w jakich przypadkach przedsiębiorca może korzystać z kredytu konsumenckiego.

Kredyt konsumencki

Kredyt konsumencki skierowany jest do osoby prywatnej. Warunki przyznania takiego kredytu są różne, a szczegółowe wytyczne określa placówka, w której staramy się o pożyczkę. Po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku kredytobiorca otrzymuje gotówkę na dowolny cel, który nie jest określany w dokumentacji kredytowej, dlatego też tak często wykorzystywany jest także do celów służbowych. W przypadku kredytów skierowanych do przedsiębiorstw, brane są pod uwagę różne kwestie, związane na przykład z czasem czy sektorem działalności przedsiębiorstwa. Niektóre z przedsiębiorstw nie spełniających określonych wymagań sięgają po konsumencką wersję kredytu.

Warto również pamiętać, że sam kredyt konsumencki nie można zaklasyfikować do kosztów podatkowych, a jedynie zakup środka trwałego sfinansowanego z tego właśnie kredytu. Jeśli chodzi o same koszty uzyskania przychodu, to kredyt konsumencki może być wliczany do kosztów uzyskania przychodów, jednak pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Ogólnie rzecz biorąc, można zastąpić kredyt dla firm kredytem konsumenckim, bowiem nie wpływa to na sposób rozliczenia wydatków związanych z jego zaciągnięciem, jednak istotne jest właściwe wykorzystanie środków oraz poprawna dokumentacja.

Który kredyt będzie korzystniejszy dla firmy?

Kredyt jest dobrym sposobem nie tylko do podreperowania dziur w firmowym budżecie, ale również umożliwia rozwój firmy. Decydując się na wnioskowanie o kredyt dla swojej firmy należy wziąć pod uwagę kilka istotnych szczegółów, które pomogą nam wybrać atrakcyjną wersję, najlepiej pasującą do sytuacji swojej firmy. Przy tej okazji można zdecydować się na wyszukiwarkę kredytów, która pomoże nam porównać i wybrać najkorzystniejszą opcję kredytu dla naszego przedsiębiorstwa. Nie da się dokonać jednoznacznego wyboru dla każdego rodzaju przedsiębiorstwa, dlatego też każdą sytuację należy traktować indywidualnie.

Alternatywa dla kredytów

Oprócz kredytów bankowych na rynku istnieją także instytucje parabankowe, oferujące różnego rodzaju pożyczki. Choć takie pożyczki, znane także jako „chwilówki” nie cieszą się najlepszą opinią na rynku, często są jedyną formą podreperowania budżetu. Szukając dodatkowych form gotówki dla swojego przedsiębiorstwa, właściciele firmy biorą pod uwagę różne źródła gotówki, jednak warto postawić na bezpieczne formy wsparcia swojej firmy. Kiedy bezskutecznie szukamy gotówki dla swojej firmy, dobrym rozwiązaniem będzie wnioskowanie o kredyt w banku, w którym firma posiada konto. Jako obecni klienci danej instytucji bankowej z udokumentowanymi dochodami mamy większe szanse na zdobycie kredytu dla firmy.

Źródło: Portal finansowy