Stałe koszty za dom opieki dla seniora – ile wynoszą?

Domy opieki dla seniorów powstają w ostatnich czasach wręcz masowo, co wiąże się z zapotrzebowaniem na tego typu usługi. Bardzo często rodzina seniora nie ma możliwości zapewnienia mu właściwej opieki czy przebywania z nim przez całą dobę, przez co szuka profesjonalnych usług w tym zakresie. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, musimy się jednak liczyć z kosztami, które trzeba będzie ponosić za każdy miesiąc pobytu osoby starszej w takiej placówce.

Koszty utrzymania seniora w domu opieki obejmują zakwaterowanie, pełne żywienie, opiekę pielęgniarską, usługi medyczne i rehabilitacyjne, a także zapewnienie seniorom różnych form aktywności. Ceny różnią się w zależności od tego, jaki jest standard ośrodka, lokalizacja, a także poziom realizowanych usług. W tanim zakładzie opiekuńczym ceny zaczynają się od około 2500 zł za miesiąc pobytu, nieco droższe placówki mają w cenniku od 3000 zł za miesiąc. Różnice w cenie często pociągają za sobą różnice w standardzie i poziomie życia podopiecznych. Dlatego też w poszukiwaniu dobrego domu opieki nie należy kierować się wyłącznie ceną usług, ale również ich jakością.

Co zapewnia dom opieki?

Dom opieki dla seniorów to miejsce, w którym osoby starsze nie tylko przebywają przez całą dobę, ale mają również zapewnioną pomoc, opiekę i wsparcie w wielu kwestiach. Przede wszystkim, mają dostęp do profesjonalnych usług medycznych i rehabilitacyjnych, dzięki czemu mogą przez dłuższy czas utrzymywać się w dobrej kondycji – dużo lepszej niż gdyby mieszkali sami lub z rodziną, która nie ma za bardzo czasu na zajmowanie się seniorem przez całą dobę. Mają również zapewnione wyżywienie i profesjonalną opiekę doświadczonej kadry. Opiekunowie pomagają w załatwianiu codziennych spraw, higienie i pielęgnacji, a także dbają o możliwość realizowania pasji czy zainteresowań. Domy opieki mają często bardzo bogatą ofertę kulturalną, a także atrakcyjne zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne. Seniorzy spędzają czas na ciekawych aktywnościach, mogą uczestniczyć w życiu społecznym, nawiązują nowe znajomości i przede wszystkim nie są samotni. Bardzo często osoby starsze w domach opieki stają się bardziej aktywne, poprawia się im nastrój, a także komfort codziennego życia. Nie należy więc traktować domów opieki jako ostateczności czy miejsca, w którym seniorzy jedynie czekają na zakończenie życia.

Jak wybrać dobry dom opieki?

Wybór domu opieki, w którym senior zamieszka całodobowo, nie jest prosty, nie należy więc decydować się na ofertę pierwszego ośrodka, na który trafimy w sieci. Dobrze jest przejrzeć oferty co najmniej kilku różnych domów opieki, a także porównać warunki życia, standardy w pokojach mieszkalnych oraz kwalifikacje personelu. Na www.demencjastarcza.pl znajdziemy ofertę dobrego, komfortowego domu opieki prowadzonego na wysokim poziomie. To dobre rozwiązanie dla osób, które szukają dla kogoś bliskiego miejsca spokojnego, dobrze wyposażonego i zapewniającego kompleksową opiekę przez całą dobę. Wybierając dom opieki nie kierujmy się jedynie ceną usług. Koszty w domach o średnim standardzie są niewiele niższe w porównaniu do domów prowadzonych na wysokim poziomie, a jakość opieki może się różnić nawet znacznie.