Soczewki kontaktowe kontra popularne okulary – co się sprawdzi w pracy programisty komputerowego?

Zbyt długie siedzenie przy komputerze nie jest zdrowe i bezpieczne dla naszych oczu. Czasami jednak nie mamy większego wyboru – gdy nasze obowiązki zawodowe wymagają pracy przed monitorem, nie da się uniknąć wielogodzinnego spędzania przy nim czasu. Warto natomiast szukać rozwiązań, które odciążą nieco nasze oczy i zapewnią im większy komfort podczas pracy.

Jednym z zawodów, który jest wyjątkowo narażony na negatywne działanie komputera na oczy są programiści. Spędzają oni przed monitorami kilka, a czasem kilkanaście godzin każdego dnia. W takich warunkach oczy szybko stają się zmęczone i zaczynają pojawiać się różnego rodzaju dolegliwości. Niestety, w przypadku programisty trudno jest zmienić pracę na taką, która nie będzie wymagała spędzania czasu przed komputerem. Można natomiast zainwestować w ochronę oczu, która przyniesie ulgę i wytchnienie.

Zmęczone i suche oczy

Jednym z problemów, jakie pojawiają się w czasie długotrwałej pracy przy komputerze są zmęczone i suche oczy. Nie zapominajmy również, że długotrwałe narażenie wzroku na emitowane przez monitor światło niebieskie ma negatywny wpływ na nasze oczy. Dobrym rozwiązaniem jest zakup okularów ochronnych, które przydadzą się także osobom niemającym problemów ze wzrokiem. Wystarczy wybrać okulary zerówki wyposażone w filtr światła niebieskiego, antyrefleksy i inne udogodnienia, które pozwalają na lepsze widzenie. Programiści, którzy decydują się na korzystanie z soczewek kontaktowych, powinni natomiast wybierać szkła, które są silikonowo-hydrożelowe. Zapewniają one lepszy dostęp tlenu do wnętrza oka i zapobiegają wysychaniu gałki ocznej. Wybór między okularami i soczewkami powinien być podyktowany przede wszystkim indywidualnymi oczekiwaniami i przyzwyczajeniami osób, które będą je nosić. Czasem soczewki powodują spory dyskomfort w czasie ich używania, wtedy pozostanie nam noszenie okularów. Nie powinniśmy jednak zaniedbywać oczu, gdyż w ten sposób fundujemy sobie na własne życzenie poważne choroby oczu.

Kiedy warto badać oczy?

Jeśli pracujemy przy komputerze, dobrze jest regularnie odwiedzać okulistę i na bieżąco monitorować stan naszego wzroku. Okulista wykonuje podstawowe badania, ale również może zrealizować bardziej specjalistyczne badania, jak na przykład angiografia fluoresceinowa. To badanie, które pozwala na wykrycie zmian zwyrodnieniowych w naczyniach krwionośnych siatkówki. Warto je wykonywać szczególnie wtedy, gdy cierpimy na choroby, które mogą pogarszać nasz wzrok. W poszukiwaniu dobrego okulisty, warto wybierać lekarzy specjalistów z dużym doświadczeniem i pozytywnymi opiniami wśród pacjentów. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie duża klinika okulistyczna niż niewielki gabinet lekarski. W specjalistycznych klinikach jest bowiem dostęp do nowoczesnej aparatury diagnostycznej, wszystkie niezbędne badania można więc wykonać niemal na bieżąco.