Jakie kompetencje zyskasz pracując w sklepie?

Jak rozpocząć wymarzoną karierę handlowca? Najłatwiej zrobić to pracując w sklepie i poświęcić ten czas na zdobywanie oraz rozwijanie kompetencji niezbędnych, by uzyskiwać w przyszłości imponujące wyniki i przekraczać kolejne progi sprzedażowe wyznaczane przez pracodawcę. Czego możesz nauczyć się na etacie sprzedawcy w sklepie?

Pierwszy krok do wymarzonej kariery

Przeglądając oferty pracy dostępne m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl w poszukiwaniu ogłoszenia odpowiadającego naszym aspiracjom i oczekiwaniom, można czasem popaść w zniechęcenie i stracić wiarę w możliwość spełnienia planów na karierę zawodową. Zwłaszcza gdy kolejne ogłoszenie stawia wymagania nie pokrywające się z posiadanymi kompetencjami.
W niektórych sytuacjach warto zmienić strategię i sprawdzić, czy dostępna jest praca w interesującej nas branży, która wymaga mniejszego zakresu kompetencji i otworzy drogę do celu. Może to być np. posada sprzedawcy w sklepie. Poznasz podstawowe techniki sprzedaży, nabędziesz i utrwalisz w praktyce podstawowe umiejętności, a z czasem przeniesiesz je na realizację zadań handlowca w renomowanej firmie.

Te kompetencje rozwiniesz pracując jako sprzedawca

Listę kompetencji, które można z powodzeniem rozwijać pracując w sklepie na stanowisku sprzedawcy, otwiera komunikatywność. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość obowiązków zawodowych w tym przypadku opiera się na kontaktach z ludźmi. To doskonały trening sztuki nawiązywania dialogu i podtrzymywania go. Wyszkolisz zarówno umiejętność formułowania wypowiedzi w jasny i zrozumiały sposób, jak i uważnego słuchania komunikatu drugiej strony.
Ze sztuką komunikatywności związana jest umiejętność koncentrowania się na potrzebach klienta. Dobrze wyszkolony i kompetentny handlowiec potrafi zaplanować swoje działania w taki sposób, by prowadziły one do zaspokojenia potrzeb drugiej strony.
Kolejne kompetencje, które zdobędziesz pracując jako sprzedawca w sklepie to asertywność i umiejętność negocjacji.

Polecamy:
Własny sklep internetowy – jak zacząć? Gdzie założyć?