Kompetencje potrzebne w pracy przedstawiciela handlowego

Są takie zawody, które wymagają mobilności, kreatywności, a także umiejętności słuchania. Niewątpliwie do nich należy praca przedstawiciela handlowego. Warto więc poznać podstawowe kompetencje, jakie w niej obowiązują.

Wystarczy wykształcenie średnie, ale…

Aby wykonywać pracę przedstawiciela handlowego nie trzeba mieć wyższego wykształcenia, wystarczy średnie. Oczywiście ukończenie studiów, zwłaszcza na kierunkach zarządzania, PR, czy handel zagraniczny jest mile widziane. Istotne może być również wykształcenie kierunkowe, w dziedzinie w której ma pracować przedstawiciel handlowy. Zatem przykładowo zajmując się sprzedażą oprogramowania dla firm wypadałoby wiedzieć coś więcej na temat jego charakterystyki niż to co znajduje się w ulotce. Trzeba umieć odpowiadać również na techniczne pytania osób, które mają pojęcie o branży IT, dlatego wykształcenie w tym kierunku, w takim przypadku jest pożądane. Oczywiście poza wykształceniem konieczne jest prawo jazdy kat. B, a także w sytuacji kontaktu z klientem zagranicznym znajomość języka obcego.

Umiejętność kontaktu z klientem biznesowym

Choć profesja przedstawiciela handlowego kojarzy się przeciętnej osobie z akwizycją, to w rzeczywistości coraz częściej jest po prostu jedną z gałęzi sprzedaży B2B. Kontakty biznesowe nie zawsze są łatwe i trzeba posiadać odpowiednie kompetencje, o których już była mowa. Ponadto potrzebne są również umiejętności miękkie, a mianowicie umiejętność słuchania i prowadzenia rozmowy, stosowania różnorodnych technik sprzedaży i skuteczność w perswazji.

Umiejętność zainteresowania ofertą

Ponieważ potencjalny klient prawdopodobnie słyszał już setki ofert firm z tej samej lub pokrewnych branż, przedstawiciel handlowy musi umieć przekonać go, że ta z którą przychodzi jest lepsza i wskazać obszary innowacyjnych rozwiązań. Nie może mówić zbyt dużo, aby nie znużyć rozmówcy i jednocześnie stale podtrzymywać jego zainteresowanie wciągając w rozmowę i nie czekając na pytania samodzielnie je zadawać.

Warto zwrócić uwagę również na umiejętność zarządzania czasem. Przedstawiciel handlowy ma wiele zadań do wykonania. Poza pozyskaniem nowych klientów, ważny jest również kontakt z dotychczasowymi i podtrzymywanie zainteresowania. Wszystkie te zadania wymagają doskonałego rozplanowania czasu pracy, tak by żaden obszar nie cierpiał kosztem innego, a firma stale mogła się rozwijać. Oferty pracy dla przedstawiciela handlowego można znaleźć w każdym regionie. Bardzo dobrym miejscem, od którego warto rozpocząć poszukiwania jest portal Pracuj.pl.