Kamera Wi-Fi – na jakie parametry zwrócić uwagę?

camera-1124585_1920

[Artykuł sponsorowany]

Dlaczego warto zdecydować się na kamerę wifi? Jaka jest różnica między nią a kamerą analogową? Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie? Czym różnią się kamery wifi zewnętrzne od wewnętrznych?

Kamery wifi, czyli bezprzewodowe działają tak samo jak przewodowe kamery przemysłowe. Rejestrują obraz i dzięki temu zwiększają bezpieczeństwo. Mogą być montowane wewnątrz budynków oraz na zewnątrz. Od innych kamer różni je jednak wygoda użytkowania. Do przesyłu obrazu wykorzystują sieć Wi-Fi, a zatem nie ma potrzeby montowania żadnych kabli. Obraz z takiej kamery można oglądać w telefonie lub komputerze, po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. Monitoring wifi jest wygodniejszy w użytkowaniu niż ten tradycyjny. Ceny takich kamer sukcesywnie spadają, zatem niebawem każdy właściciel domu będzie mógł sobie na taki monitoring pozwolić.

Kamery wifi są wyposażone w karty Wi-Fi. Większość modeli jest zgodna z technologią WPS, a więc potrafi nawiązać połączenie z routerem bez wpisywania żadnych haseł dostępowych.

Do podstawowych zalet kamer bezprzewodowych zalicza się: szybkość montażu, łatwą konfigurację, wysoką jakość obrazu, niewielkie rozmiary oraz szereg dodatkowych funkcji.

Oczywiście nie są to urządzenia bez wad. Taka bezprzewodowa kamera musi zostać podłączona do dodatkowego zasilacza, a jej zasięg jest uzależniony od jakości routera oraz liczby przeszkód znajdujących się między kamerą a routerem.

Kamera wifi a analogowa

Dużą wadą kamer analogowych jest rozdzielczość, która nie daje możliwości uzyskania obrazu dobrej jakości. Kamery bezprzewodowe wykorzystują obraz cyfrowy, a lepszą jakość i szczegółowość uzyskują dzięki skanowaniu progresywnemu (nagrywa obraz skanowany w całości). W kamerach tradycyjnych stosuje się skanowanie międzyliniowe.

Poza tym do monitorowania takiego samego obszaru potrzeba jest znacznie mniej kamer wifi niż analogowych.

Parametry kamer wifi

Wybierając konkretny model kamery wifi warto zwrócić uwagę na najistotniejsze parametry oraz zastanowić się gdzie będzie zamontowana – wewnątrz czy na zewnątrz.

Do kluczowych parametrów zalicza się:

  • rozdzielczość i jakość obrazu (najlepiej kupić taką o jakości HD lub Full HD w rozdzielczości 1,3 lub 2 Mpx)
  • kąt widzenia kamery (najczęściej stosuje się obiektywy stałoogniskowe 60 lub 90 stopni albo szerokokątne typu rybie oko)
  • kompatybilność z innymi urządzeniami (standard ONVIF pozwala na podłączanie urządzeń różnych producentów)
  • kompresja danych (kodek kompresji danych daje możliwość zaoszczędzenia miejsca na dysku, ale jednocześnie zachowuje jakość obrazu)
  • detekcja ruchu (pozwala na rejestrację obrazu w momencie wykrycia ruchu).

Kamera zewnętrzna wifi

Tego typu kamery są przeznaczone do użytkowania na zewnątrz budynków, czyli w ogrodach, na parkingach, boiskach itp. otwartych przestrzeniach. Podobnie jak inne kamery wifi nie wymagają okablowania. Są wyposażone w mocne obudowy odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, a także niskie i wysokie temperatury. Są odporne na pyły i wilgoć.

Do ich głównych zalet zalicza się: czujnik ruchu (po wykryciu ruchu urządzenie wysyła powiadomienie oraz wydaje sygnał dźwiękowy), rejestrację obrazu w rozdzielczości Full HD, dzięki czemu obraz jest szczegółowy, funkcję przełączania trybu dzień/noc (nagrywanie kolorowe w dzień i czarno-białe w nocy), mechaniczny filtr ICR zwiększający czułość kamery w nocy, obrotową głowicę.

Kamery wifi wewnętrzne

Kamery wewnętrzne są używane w domach, mieszkaniach, sklepach i firmach. Również nie wymagają okablowania. Do ich zalet należą: rejestracja obrazu w rozdzielczości Full HD, czujnik ruchu (wysyłanie powiadomienia i uruchomienie alarmu), obrotowa głowica, zdalne sterowanie przy użyciu aplikacji w telefonie, wbudowany głośnik i mikrofon do dwustronnej komunikacji głosowej.

Kamery wifi są dostępne w wielu wariantach. Zakres cen jest także bardzo różny. Na pewno każdy znajdzie model odpowiedni do swoich potrzeb i zasobności portfela. Najpopularniejsze są modele podwieszane – kopułkowe, obrotowe oraz tubowe. Te ostatnie świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach firmowych. Oczywiście każdy model ma inne parametry, które muszą być dobrane do konkretnego zastosowania. Warto pamiętać o tym, że kamery do wnętrz różnią się od tych przeznaczonych do użytkowania na zewnątrz budynków. Przed zakupem należy zrobić mały research.

Szeroki wybór kamer wifi oraz akcesoriów można znaleźć w sklepieEltrox: https://www.eltrox.pl/kamery-wifi.