Jakie zalety ma korzystanie z terapii uzależnień?

How-AA-Meetings-Fit-Into-Outpatient-Recovery

Terapia uzależnień to jedyna profesjonalna droga, dzięki której osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, innych substancji psychoaktywnych czy borykające się z uzależnieniami behawioralnymi mogą poprawić swój komfort życia i nauczyć się żyć na trzeźwo. Trzeźwe życie oznacza nie tylko życie bez alkoholu, ale również bez wszelkich innych substancji uzależniających.

Uzależnienie ma ogromny wpływ nie tylko na ciało, ale przede wszystkim na psychikę. Zauważmy bowiem, że samo zaprzestanie picia nie wystarczy, aby alkoholik zmienił swoje życie, nauczył się dobrych i prawidłowych zachowań oraz mechanizmów, jakimi kieruje się w życiu. Alkohol i inne substancje uzależniające nie są bowiem przyczyna problemów, a ich skutkiem, sposobem radzenia sobie z trudnymi emocjami czy innymi problemami. W terapii uzależnień pierwszym krokiem jest odstawienie substancji uzależniającej czy zachowania, które nosi znamiona uzależnienia. Alkoholik musi przestać pić, hazardzista musi przestać grać, a osoba uzależniona od Internetu musi odstawić komputer. Dopiero wtedy można podjąć terapię uzależnień i pracować nad wewnętrznymi przyczynami samego wejścia w nałóg.

Jak wygląda profesjonalna terapia?

Jakie korzyści może przynieść terapia uzależnień? Przede wszystkim, podczas spotkań z terapeutą osoba uzależniona ma możliwość dotarcia do źródła swoich problemów, których efektem było sięganie po alkohol czy zachowania nałogowe. Po drugie, podczas terapii osoba uzależniona uczy się życia na trzeźwo, a także rozpoznaje wszystkie mechanizmy, które rządziły nią podczas trwania w nałogu. Terapia dostarcza również wielu narzędzi i sposobów, które pomagają w radzeniu sobie z zespołem odstawienia oraz z nawrotami. Osoba uzależniona musi bowiem zdawać sobie sprawę, że nałogowcem będzie do końca życia, nawet jeśli nie będzie używać substancji dla siebie zakazanych. W ciągu wielu lat trzeźwości z pewnością pojawią się nawroty, w trakcie których pojawi się chęć napicia się, wzięcia działki narkotyku czy zagrania w kasynie. Ale dzięki profesjonalnej terapii nałogowiec nauczy się, jak rozpoznawać takie stany oraz jak sobie z nimi radzić. Będzie umiał w zdrowy sposób niwelować wewnętrzne napięcie i odwracać uwagę od chęci sięgnięcia po substancję uzależniającą.

Trzeba po prostu chcieć

Pierwszym krokiem do wychodzenia sobie z jakiegokolwiek nałogu jest uświadomienie sobie problemu. Jest to dosyć trudne, gdyż wiele osób uzależnionych potrafi całymi latami tkwić w szponach nałogu, racjonalizując sobie własne zachowanie i nie przyznając się do uzależnienia. Nie da się wyjść z alkoholizmu czy z uzależnienia od hazardu pod wpływem namowy osoby bliskiej, groźby czy szantażu. Takie trzeźwienie, oparte na niepewnych podstawach, nie będzie skuteczne, dopóki nie pojawi się silna, wewnętrzna chęć zaprzestania picia, brania czy grania. Ale osoby, które wewnętrznie pragną wyjść z uzależnienia, maja bardzo duże szanse na to, że po profesjonalnym leczeniu już nigdy nie powrócą do nałogu, o ile będą przestrzegały wszystkich zasad, jakich nauczą się w trakcie terapii.

Zobacz także stronę: wszywkaalkoholowaszczecin.pl