Jakie są rodzaje pieczątek?

Pieczątki są z pewnością niezbędnym elementem każdej firmy. Jeżeli zakładamy własną działalność gospodarczą warto ją wyrobić ze względu na łatwiejszy kontakt, oszczędność czasu oraz uwiarygodnienie prowadzonej przez nas działalności. Koszt wyrobienia takich pieczątek jest niewielki. Więc jeśli decydujemy się na taki wydatek, warto zlecić wyrobienie pieczątek profesjonalnej firmie, która oferuje bogatą ofertę. Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług online https://www.maxonline.pl, gdzie możemy bez problemu zamówić dostosowane pieczątki do naszego biznesu.

Pieczątki imienne

Taki rodzaj pieczątek świetnie się przydaje, kiedy prowadzimy korespondencję wewnętrzną w naszej firmie. Znajdują one swoje miejsce szczególnie na biurku prezesa, kadrowej, księgowej czy innych pracowników, którzy mają do czynienia z wieloma dokumentami, które pieczętują swoimi danymi osobowymi. Wyrób takich pieczątek jest możliwy również przez internet. Podajemy w takim przypadku imię i nazwisko, zawód (albo nasze stanowisko w firmie), numer NIP, REGON, adres firmy oraz dane kontaktowe. Decydując się na pieczątkę imienną sprawimy, że dokumenty będą wyglądać jeszcze bardziej profesjonalnie.

Firmowe pieczątki

Jest to zdecydowanie najbardziej uniwersalny rodzaj pieczątek. Dostosowanie jej zależy od tego, w jakich celach będziemy ją użytkować. Przed zakupem pieczątki warto sprawdzić, jaki kształt posiada artykuł stemplarski. Zazwyczaj do wyboru mamy pieczątki owalne, okrągłe, prostokątne i podłużne. Ogromne znaczenie ma także kolor tuszu pieczątki firmowej. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na kolor czerwony, jednak do wyboru są również pieczątki o barwie czarnej, fioletowej, brązowej i zielonej.

Należy jednak zaznaczyć, że niektóre kolory są dedykowane różnym instytucjom, sądom czy urzędom. Na przykład dla jednostek związanych z leśnictwem wybierzemy kolor zielony. Powinniśmy wziąć to pod uwagę przy zakupie naszej własnej pieczątki firmowej.

Pieczątki kieszonkowe

Cechują się one bardzo często ciekawym designem i ergonomicznym wyglądem. Niektóre modele posiadają również stabilny klips, dzięki czemu możemy przypiąć naszą pieczątkę do kieszeni. Takie rozwiązanie jest z pewnością bardzo wygodne i sprawdza się w praktyce lekarskiej. Warto jednak pamiętać, że taki rodzaj pieczątek jest również przydatny w pracy przedstawiciela handlowego czy nauczyciela. Krótko mówiąc pieczątki kieszonkowe są lekkie, zręczne i posiadają niewielki rozmiar, dlatego nie zajmują dużo miejsca w torebce lub neseserze.

Datowniki

Datowniki są bardzo ważne w codziennej pracy w sekretariacie czy na recepcji firmy. Ułatwiają one pracę i pozwalają oszczędzić dużo czasu. Samą datę w pieczątce zmieniamy w akcesorium i odbijamy ją na dokumencie, aby umieścić ważne informacje o terminie wpłynięcia faktury albo otrzymania samego dokumentu. Używając datowników nasze dłonie nie męczą się tak szybko, jak w przypadku ręcznego składania podpisów.

Pieczątki typu flash

Są to najbardziej trwałe pieczątki, które odbijają treść poprzez wykorzystywanie gumki wrażliwej na podczerwień. Wszystkie informacje zawarte w pieczątce są świetnie widoczne po odbiciu. Światłoczuła guma zbudowana z mikroskopijnych porów pod wpływem światła odbija treść stempla. Nie wysycha ona szybko i możliwe jest wykonanie wielu odbić jednym akcesorium. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest droższe niż pozostałe modele automatyczne, jednak tym samym otrzymujemy naprawdę precyzyjną jakość odbicia stempla.