Jak zapobiec poważnym szkodom finansowym w swojej firmie?

Jednym z wyzwań w biznesie jest aktualizowanie ksiąg rachunkowych i robienie tego dobrze. Prosty błąd księgowy może poważnie zaszkodzić Twojej firmie. Wielu właścicieli firm polega na swoich księgowych, którzy pomagają im w przestrzeganiu podatków, płac, księgowości i innych kwestii księgowych.

Poniżej wymieniono niektóre z błędów księgowych, których należy unikać, jeśli samodzielnie prowadzisz księgowość we Wrocławiu, aby zapobiec poważnym szkodom w swojej firmie.

Brak priorytetyzacji należności

Niewątpliwie przepływ środków pieniężnych jest siłą napędową każdej firmy. Jeśli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, odkryjesz, że cofasz się lub, co gorsza, zapadniesz się w długi. Kiedy wystawiana jest faktura, należność jest rejestrowana, gdy klient płaci, płatność jest stosowana, a faktura oznaczana jako zapłacona.

Brak monitorowania, kto zapłacił, pozostawi Cię w sytuacji, w której nie będziesz mieć pewności, kto naprawdę jest Ci winien pieniądze. W końcu dokonanie sprzedaży nic nie znaczy, jeśli nie otrzymujesz za to zapłaty. Musisz regularnie i systematycznie monitorować:

  • kto ma długi

  • ile ma lat.

Musisz również regularnie prosić o płatność, gdy płatność jest opóźniona. W wyniku niewłaściwego zarządzania należnościami możesz ostatecznie cierpieć z powodu wysokich nieściągalnych długów. Aby tego uniknąć, możesz rozważyć zainwestowanie w księgowość w chmurze i system płatności online. Mogą zautomatyzować przetwarzanie należności, aby pomóc Ci szybciej otrzymywać zapłatę.

Brak śledzenia wydatków

Wydatki są niezbędną częścią każdej firmy, zarówno małej, średniej, jak i dużej. Niestety, wielu właścicieli firm jest przytłoczonych, jeśli chodzi o śledzenie paragonów i innych dokumentów księgowych. Jeśli nie będziesz prawidłowo obsługiwać paragonów z wydatkami, może to skutkować problemami z płynnością finansową, księgowością i podatkami. Jednak zapisanie paragonu na każdy wydatek może być uciążliwe. Jest to jeden z powodów, dla których wielu właścicieli firm korzysta dziś z księgowości w chmurze i organizacji zdalnej księgowości, aby pomóc im w organizowaniu wydatków biznesowych i ich prawidłowym rejestrowaniu.

Brak rozdzielania finansów osobistych i biznesowych

Połączenie tych dwóch może narazić Twoją firmę na nadzwyczajne ryzyko. Jest to powszechny błąd, którego można łatwo uniknąć, ale jest wielu właścicieli małych firm, którzy nadal używają jednego konta zarówno do finansów osobistych, jak i biznesowych. Ten problem może łatwo wymknąć się spod kontroli. Dodatkowo ten problem może powodować problemy z organami podatkowymi. Aby tego uniknąć, bez wątpienia powinieneś mieć oddzielne konta bankowe dla swoich potrzeb biznesowych i osobistych. Oddzielenie rzeczy zapewnia, że ​​nie pomylisz tego, co należy do firmy, a co należy do Ciebie.

Brak pomocy od profesjonalisty

Na początku kuszące jest samodzielne zajmowanie się wszystkimi zadaniami księgowymi, aby spróbować zaoszczędzić pieniądze. Ale kiedy Twoja firma zaczyna się rozwijać, niezatrudnienie profesjonalisty może być bardzo złym pomysłem.


Artykuł przygotowany z firmą “Doradca finansowy Poznań