Jak urządzić własne studio fotograficzne

camera-541213_1280

Urządzanie studia fotograficznego warto zacząć od wyboru lokalu, zainstalowania rolet w oknach i pomalowania ścian. Następnie należy wyposażyć pomieszczenie w lampy i urządzenia modyfikujące światło.

Lokal na studio fotograficzne

pobraneIdealna przestrzeń na studio fotograficzne nie powinna być przedzielona zbyt wieloma ścianami i filarami, tak by możliwe było ustawienie w niej sprzętu oraz zorganizowanie planu. Na studio fotograficzne doskonale nadają się powierzchnie magazynowe do wynajęcia. Ściany we wnętrzu najlepiej jest pomalować matową, jasną farbą o jednolitym kolorze, np. białą farbą akrylową. Jeśli pomalowanie ścian jest niemożliwe lub nieopłacalne, można kupić tła w różnych kolorach, najlepiej kartonowe o jednolitej strukturze. W oknach dobrze jest zamontować rolety nieprzepuszczające światła, które dobrze zaciemnią pomieszczenie.

Oprócz sali przeznaczonej do robienia zdjęć, warto wydzielić w studio część biurową. W takiej pracowni można byłoby za pomocą komputera z zainstalowanym oprogramowaniem graficznym obrabiać zdjęcia „na gorąco”, tuż po sesji zdjęciowej. W części biurowej najkorzystniej byłoby mieć dostęp do światła dziennego.

Lampy do studia fotograficznego

Ważnym elementem wyposażenia studia fotograficznego są lampy studyjne. Przy wyborze lampy warto zwrócić uwagę m.in. na to, w jakim stopniu możliwe jest regulowanie jej nachylenia. Warto wybierać lampy LED, które dają stabilny strumień światła o dużym współczynniku odwzorowania barw, a są przy tym wydajne i cechują się długą żywotnością (nawet 6 lat nieprzerwanej pracy). Razem z lampą warto kupić dopasowany do niej statyw.

Parasolki i softboxy modyfikujące światło lamp

Softbox ustawiony w studio pozwala zmniejszyć lub zlikwidować cień rzucany przez fotografowany obiekt. Wielokątne softboxy dają bardziej równomierne oświetlenie, softboxy – węższe, o prostokątnym kształcie – pozwalają oświetlić ostrzej wąską część planu zdjęciowego. Wielkość softboxa powinna być dobrana do mocy lampy: im mocniejsza lampa, tym większy softbox. Softboxy są szczególnie przydatne w niewielkich pomieszczeniach. Tańszym i bardziej poręcznym modyfikatorem światła jest parasolka fotograficzna. Parasolki mogą zmiękczać światło, ukierunkowywać i ocieplać je.