Jak poprawnie zabezpieczyć towar na palecie?

Paleta z towarem, który ma nieuszkodzony trafić do odbiorcy, powinna być dobrze zabezpieczona jeszcze zanim wyruszy w drogę z magazynu. To gwarancja sprawnego i bezpiecznego transportu. W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć towar na palecie?

Kto odpowiada za zabezpieczenie palety z towarem?

Jeżeli paleta nie zostanie właściwe przygotowania do transportu, istnieje bardzo duże ryzyko tego, że towar w czasie jego przewożenia ulegnie uszkodzeniu. Warto również pamiętać o tym, że wszelkie błędy popełnione w czasie transportu, w tym niewłaściwe zabezpieczenie towaru mogą skutkować tym, że jeżeli ulegnie on zniszczeniu w czasie przewozu, wówczas uzyskanie odszkodowania za powstałe w ten sposób straty będzie bardzo trudne. Kto jest zobowiązany do zabezpieczenia palety z towarem? Zgodnie z obowiązującym Polsce prawem przewozowym zawsze zabezpieczenie ładunku jest obowiązkiem nadawcy.

Jak skutecznie zabezpieczyć towar na palecie?

Istnieje wiele sposobów na skuteczne zabezpieczenie ładunku na palecie, więc to zadanie nie powinno sprawiać nadawcy większych trudności. Warto jednak pamiętać o tym, że sposób zabezpieczenia należy dopasować do specyfiki i rodzaju transportowanego towaru.

O czym należy pamiętać przy zabezpieczaniu ładunku na palecie? Przede wszystkim nie należy przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Zanim ładunek trafi do auta, należy go zważyć, uwzględniając przy tym masę materiałów mocujących. Należy pamiętać również o tym, że palety w czasie przewozu muszą być unieruchomione. W tym celu można wykorzystać np. przekładki tekturowe czy specjalne folie ochronne. Można zastosować również specjalne bloki metalowe z kolcami, idealne do zabezpieczenia układanych warstwowo elementów.
Do zabezpieczenia samego ładunku warto wykorzystać kaptur foliowy na palety, przydatne będą także przekładki foliowe.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tarcia pomiędzy ładunkiem a podłogą należy sięgnąć po dodatkowe zabezpieczenie w postaci gumowych mat, dywanów czy dowolnego podłoża o właściwościach antypoślizgowych.

Zabezpieczenie ładunku a jakość palety

Bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo transportu ma nie tylko odpowiednie zabezpieczenie ładunku, ale również zastosowanie dobrej jakości palet. Przede wszystkim należy zadbać o to, by nie były one pęknięte, połamane, zbutwiałe, zgniłe albo uszkodzone. Wszystkie te usterki do bardzo duże szanse na to, że towar nie trafi do miejsca docelowego w stanie nienaruszonym. Poza wyborem palet w dobrym stanie, bez jakichkolwiek usterek należy pamiętać również o odpowiednim doborze rozmiaru. Te nie mogą być zbyt małe w stosunku do wielkości towaru. Jeżeli tak nie będzie, wówczas jest duża szansa na to, że przesyłka spadnie z palety w czasie jazdy.