Jak poprawić swoją kondycję prowadząc siedzący tryb życia?

Siedzący tryb życia nie sprzyja naszej kondycji, sylwetce, a także zdrowiu. Niestety, na wiele kwestii po prostu nie mamy wpływu. Jeśli w pracy jesteśmy zmuszeni siedzieć przy biurku po kilka czy kilkanaście godzin dziennie, raczej nie mamy na to wpływu. Mamy natomiast spory wybór, jeśli chodzi o spędzanie czasu wolnego. Dobrze jest porzucić kanapę i spróbować dorzucić do swojej codzienności nieco aktywności.

Prowadzenie siedzącego trybu życia jest jedną z przyczyn wielu chorób cywilizacyjnych. Z braku ruchu biorą się nie tylko nadwaga i otyłość, ale również problemy serca i układu krążenia, problemy z kręgosłupem, stawami czy miażdżyca i wysoki poziom cholesterolu. Warto więc zacząć się ruszać, jeśli nie dla efektownej sylwetki, to po prostu dla zdrowia. Co więcej, wcale nie musimy wyczynowo uprawiać sportu. Warto wybierać takie aktywności, które lubimy i z których chętnie korzystamy. Dzięki temu spor nie będzie nam się kojarzył z czymś złym i koniecznym. Aktywność fizyczna powinna być dla nas przyjemna, tylko dzięki temu można mieć pewność, że nie zniechęcimy się po kilku dniach uprawiania sportu.

Rower na dworze lub w domu

Jazda na rowerze to bardzo dobra propozycja dla osób, które do tej pory prowadziły siedzący tryb życia. Dwa kółka nie są męczące, jeśli jeździ się na nich w spacerowym tempie. Jazda na rowerze uruchamia wszelkie mięśnie, dotlenia organizm, wymaga odpowiedniej postawy ciała i wzmacnia cały organizm. Już po kilkunastu minutach jazdy na dwóch kółkach poczujemy się dotlenieni i pełni energii. Warto więc korzystać z takiej opcji jak najczęściej, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, gdy pogoda zachęca nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Aby jazda na rowerze była przyjemna i wygodna, warto też wybrać odpowiedni rower do jazdy, a wybór uzależnić od tego, po jakim terenie planujemy jeździć. Nieco innego roweru potrzeba do jazdy po terenie miejskim, a innego sprzętu będziemy potrzebować wtedy, gdy planujemy bardziej wyczynową jazdę i w nieco trudniejszych warunkach terenowych. Nie kupujmy tanich rowerów z supermarketu, gdyż taki sprzęt może przynieść nam więcej szkód niż korzyści.

Można pedałować w czterech ścianach

Jeśli chcemy korzystać z uroków jazdy na rowerze o każdej porze roku i bez względu na pogodę za oknem, możemy również zdecydować się na rowerek stacjonarny. Nowoczesne modele są całkiem zgrabne i niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można je bez problemu wstawić nawet do niewielkiego mieszkania. Jeśli nie wiemy, jaki rower stacjonarny wybrać, warto spędzić nieco czasu na przeglądaniu branżowych stron internetowych, oferty sklepów rowerowych oraz opinii użytkowników, którzy już korzystali z konkretnego sprzętu. Rower stacjonarny to inwestycja na długi czas, decyzja o zakupie nigdy nie powinna więc być przypadkowa. Jeśli kupimy solidny, sprawdzony i markowy rower pochodzący od dobrego producenta, możemy mieć pewność, że będzie nam bezproblemowo służyć przez długi czas.