Jak podtrzymać relacje z rodziną i przyjaciółmi na odległość?

people-2567915_960_720

Utrudnione kontakty są ogromnym wyzwaniem dla pomyślnej przyszłości niejednej relacji. Sprawdź, jak podtrzymać relacje z najbliższymi, kiedy dzieli Was odległość.

Uważa się, że odległość bezwzględnie niszczy przyjaźnie i destruktywnie wpływa na miłość. Ale czy jest to prawda? Niekoniecznie. Choć dzielące nas kilometry potrafią skutecznie skomplikować wiele spraw, to jednak każdy z nas ma wpływ na dalszy przebieg wydarzeń. Poznaj kilka prostych zasad, które pozwolą Ci podtrzymać zdrowe i harmonijne relacje z najbliższymi na odległość.

Relacje na odległość – jak je podtrzymać?

1. Okaż zainteresowanie

Brak zainteresowania ze strony bliskiej osoby może okazać się niezwykle bolesny, a jest to bardzo odczuwalne w przypadku, w którym dzieli Was odległość. Aby móc podtrzymać zdrową relację, warto wykazać żywe zainteresowanie w pozytywny sposób. Zadawanie pytań, zaciekawienie danym tematem, a także wspólna uciecha z powodzeń tej drugiej osoby jest niezwykle ważnym elementem w bliskich kontaktach międzyludzkich.

2. Dziel się ważnymi emocjami i wydarzeniami

Milczenie i rozłąka dwóch światów okazują się nieuniknione w przypadku, w którym nie dzielimy się swoim zdaniem, swoimi emocjami, a także ważnymi dla nas wydarzeniami. Po pewnym czasie takiego informacyjnego deficytu można odnieść wrażenie, że osoby się od siebie oddaliły, że już nie są tym kim nie tak dawno były. Aby zapobiec poczuciu obustronnego wyobcowania warto bez obaw dzielić się istotnymi dla nas kwestiami.

3. Kontaktuj się z zachowaniem zdrowego rozsądku

Codzienne rozmowy mogą być niezwykle ekscytujące, ale tylko na początku rozłąki. Po pewnym czasie zdrowa relacja potrzebuje nabrać oddechu i wymaga odrobiny odpoczynku. Nie warto dopuszczać do sytuacji, w których rozmowa staje się koniecznością i przykrym obowiązkiem. Niezbyt często kontaktowanie się pozwala podtrzymać ekscytację płynącą z poczucia tęsknoty za drugą osobą.

4. Dajcie sobie przestrzeń

Nagminne wypytywanie się o każdy szczegół, ciągnięcie rozmowy, podczas gdy najwyraźniej druga osoba nie ma ochoty na kontynuację danego tematu czy też chorobliwa kontrola każdej minuty ubiegającego czasu potrafią niepostrzeżenie, aczkolwiek skutecznie zniszczyć niejedną miłość czy przyjaźń. Zdrowa relacje wymaga zachowania odrębnej przestrzeni obu osób, zachowana prawa do tajemnicy i odrobiny prywatności. Nie ma w tym nic złego, a wręcz jest to wskazane.

5. Odwiedzajcie się

Tygodnie, miesiące, a nawet całe lata rozłąki potrafią skutecznie dać w kość niejednej osobie. Warto korzystać z możliwości odwiedzin, choćby tych najkrótszych. Ciche dni i kłótnie nie powinny być przeszkodą w spotkaniu się, zwłaszcza jeśli taka okazja zdarza się raz na kilka czy kilkanaście miesięcy.

6. Okażcie pamięć

Częste rozmowy i okazyjne spotkania potrafią być bardzo ekscytujące, ale ogrom radości sprawiają także prezenty, zwłaszcza te niezapowiedziane. Okaż najbliższej osobie pamięć i wyślij z małym wyprzedzeniem prezent pod choinkę czy podarek urodzinowy. W tym przypadku nie należy zbytnio martwić się o koszty bowiem w dzisiejszych czasach można znaleźć przystępne cenowo i tanie przesyłki zagraniczne.