Jak fotografować wnętrza?

photgrapher

Fotografia wnętrz jest specyficzną i trudną dziedziną fotografii. Osoba odpowiedzialna za wykonanie zdjęć musi dobrze znać zasady kompozycji, kadrowania, a także dokładnie obserwować otoczenie, gdyż nawet najdrobniejszy szczegół w otoczeniu może zepsuć końcowy efekt. Sfotografowanie wnętrz warto jest zlecić profesjonaliście, który nie tylko sprawi, że pomieszczenia będą prezentować się bardzo korzystnie, ale również zadba o najmniejsze szczegóły.

Przeznaczenie i cel zdjęć

Uniwersalnego przepisu na wykonanie pięknych fotografii wnętrz nie ma. Dużo zależy od samego pomieszczenia, jakie mamy do swojej dyspozycji, a także od tego, na jaki użytek są tworzone dane fotografie. Inaczej wykonuje się fotografie do katalogu nieruchomości, inne będą zdjęcia, które mają przedstawiać rzeczywisty wygląd mieszkania (zobacz również: zdjęcia wnętrz)

Jeśli wystawiamy nieruchomość na sprzedaż/wynajem to zdjęcia muszą zostać wykonane w taki sposób, aby osoba zainteresowana mogła zorientować się jak rzeczywiście wygląda mieszkanie. W tego rodzaju fotografii wnętrz warto wykonać zdjęcia z różnych kątów (w tym samym pomieszczeniu), co pozwoli lepiej wyobrazić sobie kupcowi rzeczywisty wygląd nieruchomości. Wykonując fotografie nieruchomości na sprzedaż/wynajem mniejszą wagę przywiązujemy do szczegółów. W tym przypadku będą one schodzić na drugi plan. Dobry fotograf wnętrz uchwyci mocne strony nieruchomości i podkreśli je na zdjęciach.

Bardzo ciekawym i dającym największe możliwości odłamem tego rodzaju fotografii jest ta na potrzeby magazynów i blogów. Daje ona osobie wykonującej zdjęcia najwięcej pola do popisu. Na fotografiach mogą widnieć zarówno wąskie, jak i szerokie kadry. Możemy skupić swoją uwagę na szczegółach lub większej całości pomieszczenia. Staramy się uchwycić wnętrze w jaki najbardziej korzystnym dla niego świetle. Szczególną wagę przykładamy do odpowiedniej stylizacji i kadrowania wnętrza. Na fotografiach do magazynów i blogów chcemy uchwycić panujący we wnętrzu klimat. Co oczywiście nie jest zadaniem łatwym i udaje się zazwyczaj tylko osobom wprawionym.

Przygotowanie wnętrza do sesji

Podobnie, jak modelki należy odpowiednio przygotować przed sesją. Tak samo i wnętrza muszą zostać właściwie wystylizowane, aby ładnie prezentować się na zdjęciach. Warto się tutaj posłużyć pomocą profesjonalnego fotografa, który swoim wprawnym okiem podpowie nam w jaki sposób możemy upiększyć wnętrzu jeszcze przed rozpoczęciem sesji.

Fotografia wnętrz ma ogromna moc. Może zainteresować, zachęcić do interakcji, zachwycić lub całkowicie odrzucić. Jeśli chcemy, aby nasze wnętrza prezentowały się na fotografiach atrakcyjnie ich wykonanie powierzmy specjalistom.