Istotny element silnika spalinowego – przepustnica

old-2416273_960_720

Przepustnica powietrza odpowiada w samochodzie za odpowiednie dozowanie powietrza, które trafia do silnika. Podczas dociskania pedału gazu, otwierają się klapki przepustnicy, dzięki czemu silnik zaczyna pracować na wyższych obrotach i przyspiesza. Z przepustnicą ściśle współpracuje przepływomierz, który mierzy ilość powietrza trafiającą do silnika. Na podstawie tych danych ustalana jest potrzebna ilość paliwa.

Przepustnica wydechu

Poza przepustnicą powietrza, w samochodzie działa również ta wydechowa. Jej zadaniem jest pomiar i kontrola dźwięków, które są wydawane przez układ wydechowy. Kierowca może regulować przepływ spalin, dźwignią zamontowaną w kabinie wewnętrznej pojazdu. Całkowite zamknięcie przepustnicy, pozwala na redukcję głośności nawet do 10dB.

Awaria przepustnicy – oznaki

Awaria silnika jest dosyć prosta do zdiagnozowania. Jedną z głównych oznak uszkodzenia przepustnicy są tzw. „falujące obroty”  czyli nierówna praca silnika. Poza tym, bardzo często dochodzi do gaśnięcia pojazdu przy hamowaniu. Uszkodzony element może powodować również zbyt duży dopływ powietrza do silnika i generację za wysokich obrotów. Taki stan rzeczy skutkuje natomiast awarią silniczka krokowego, utrzymującego odpowiedni poziom wolnych obrotów. Takie zdarzenia świadczą o tym, że część odpowiedzialna za regulację dopływu powietrza do silnika, jest wadliwa.

Wymiana wadliwych części

Pierwszym krokiem przy wymianie przepustnicy jest odłączenie ujemnych klemów akumulatora. Później należy zdemontować cały filtr i rury. Warto również sprawdzić stan techniczny uszczelki znajdującej się między przepustnicą, a kolektorem. Na koniec należy odłączyć przewody elektryczne od silniczka krokowego i wtedy można wyjąć uszkodzoną część.

Przepustnice, to bardzo ważne elementy wchodzące w skład silników spalinowych, dlatego istotne jest wykonywanie regularnych przeglądów technicznych pojazdów. Wiele firm specjalizujących się w produkcji części zamiennych do samochodów oferuje sprzedaż internetową, więc kupno nowego elementu nie jest żadnym problemem.