Ekspert w zarządzaniu flotą

Warenlagerung und Gtertransport //  logistics and shipping

Firmowa flota może być bardzo rozbudowana. Rzadko jednak zdarza się, aby wszystkie pojazdy, z których pracownicy firmy korzystają na co dzień, do niej należały. Zarządzanie flotą polega m.in. na optymalizowaniu kosztów. Nie wiesz, jak to robić? Postaw na pomoc specjalistów.

Na rynku nie brakuje firm, które muszą korzystać z różnego rodzaju pojazdów. Jeżeli również ty na co dzień z nich korzystasz, to powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo należy zarządzać posiadaną flotą. Nie jest to zadanie łatwe, ale od niego zależą koszty utrzymania i serwisu poszczególnych pojazdów. Brakuje ci wiedzy? Nie masz warsztatu, w którym można byłoby naprawiać zdiagnozowane usterki? W takiej sytuacji powinieneś postawić na współpracę ze specjalistami.

Zakup nie zawsze jest koniecznością

Jeżeli nie masz doświadczenia w prowadzeniu firmy, a postanowiłeś działać np. w branży budowlanej, to wiedz, że nie musisz wcale nabywać pojazdów, z których będą korzystać twoi pracownicy. Utrzymanie pojazdu to konkretne koszty. Gdy zleceń brakuje, a firmowe konto świeci pustkami, dodatkowo obciążenie budżetu w postaci rat kredytowych jest zbyteczne. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązanie jest wynajem.

Firmy udostępniające przedsiębiorcom maszyny i pojazdy proponują wynajem krótko- i długoterminowy. W praktyce zatem możliwe jest wynajęcie np. koparki na czas wykonywania konkretnych prac. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić całkiem sporo środków. Aby jednak wynajem był opłacalny finansowo, konieczne jest przeprowadzenie symulacji. Tu warto zdać się na specjalistów, którzy będą w stanie wykonać kalkulację i wskazać, które rozwiązania wypadają najkorzystniej.

Jak dbać o flotę?

Optymalizacja finansowa to nie jedyna kwestia, na którą uwagę musisz zwrócić jako przedsiębiorca. Równie istotne jest dbanie o flotę. Okazuje się, że to zadanie wcale nie jest proste. Od systematycznych przeglądów poszczególnych pojazdów zależy to, czy będą one sprawne. Tylko takie nie stanowią zagrożenia dla pracowników i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Dbanie o firmową flotę jest częścią zarządzania nią. Jako przedsiębiorca musisz mieć świadomość tego, że pojazdy to maszyny, które mogą ulec awarii w każdym momencie – również na placu budowy. W takiej sytuacji liczy się czas. Jeżeli serwis, z którym nawiążesz współpracę nie będzie w stanie zareagować od razu, możesz narazić się na wysokie kary tytułem opóźnienia w oddaniu robót. To kolejny powód, dla którego nie powinieneś ryzykować. Jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy, postaw na współpracę ze specjalistami (np. z firmy Zeppelin), którzy zadbają o twoje interesy.