Jak dbać o drewniany domek: co warto wiedzieć?

Domy drewniane stały się bardzo popularne w wielu częściach świata. Być może ze względu na to, jak bardzo są ekonomiczne, estetyczne i przyjazne dla środowiska. Należy jednak zachować ostrożność, aby upewnić się, że konstrukcja nie jest zaniedbywana, ponieważ czeka Cię kosztowna renowacja.

Wskazówki dotyczące konserwacji

Każdy konstruktor budynków z drewna wie, że najlepszym sposobem na wydłużenie żywotności drewnianego domu jest zadbanie o dobry stan dachu, instalacji kanalizacyjnej, fundamentu oraz elewacji. Wiosną woda deszczowa może przedostać się przez uszkodzone części i narazić drewno na wilgoć. Ważne jest, aby zawsze –najlepiej, co tydzień – sprawdzać dom i zwracać uwagę na to, gdzie są szpary i pęknięcia. Ponadto, zapewnij odpowiednią wentylację w domu, aby zmniejszyć rozwój grzybów. Usuń wszelkie widoczne ślady pleśni ze ściany i wyczyść dokładnie ten obszar. Co więcej, potraktuj drewno środkiem zmniejszającym palność. Jeśli zdecydujesz się zrobić to sam, unikaj smoły węglowej – ponieważ powoduje gnicie drewna, przyspieszając jego zużycie. Kiedy wszystkie wskazówki dotyczące konserwacji zostały bezskutecznie wykorzystane, prawdopodobnie nadszedł czas na remont. Jakie dodatkowe kroki możesz podjąć, żeby do tego nie dopuścić? Oto kilka wskazówek:

Minimalizuj działanie promieni UV

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że domki drewniane narażone na zbyt duże działanie promieni słonecznych stają się podatne na liczne uszkodzenia. Nadmierne słońce prowadzi do utraty naturalnego koloru oraz blasku drewna. Jednak te skutki nie są tak przerażające jak to, że obfite promieniowanie UV przyczynia się do powstawania pęknięć czy nawet zgnilizny. Aby temu zapobiec warto budować taką konstrukcję w zadrzewionym miejscu, zapewniając największą ilość cienia.

Pozbądź się szkodników

Prawda jest niestety taka, że drewno działa na wszelkiego rodzaju szkodniki jak magnes. Owady niszczące drewno takie, jak: termity, mrówki, czy chrząszcze są bardzo niebezpieczne.Przechodzą tunelami, żerują i gniazdują w drewnianych ścianach. Ich obecność ostatecznie niszczy i osłabia integralność strukturalną budynku. Idealnym sposobem na pozbycie się takich szkodników są oczywiście odpowiednie środki owadobójcze.

Chroń przed wilgocią

Nie jest tajemnicą, że wilgoć uszkadza strukturę drewna. Gdy temperatura się obniża, wilgotność spada, a drewno oddaje nagromadzoną wilgoć. Prowadzi to do cyklu rozszerzania i kurczenia siędrewna, co w ostatecznym etapie powoduje pojawienie się pęknięć, skutecznie niszcząc drewnianą elewację budynku. Aby tego uniknąć warto użyć dobrej jakości impregnatu do drewna, który ochroni Twój dom przed obfitym deszczem i śniegiem.

Używaj wysokiej jakości farb i bejc

W jaki jeszcze sposób możesz zadbać o swój dom z drewna? Jeśli chcesz, żeby Twój domek był w jak najlepszej kondycji, warto jest rozważyć uszczelnianie surowego drewna farbą lub bejcą. Przede wszystkim, ważne jest, aby wybierać produkt najwyższej jakości. Doskonałą farbą lub bejcą jest taka, która jest nietoksyczna i składa się jedynie z naturalnych składników (jak woda czy glina). Ponadto, sugerując się wyborem farby lub bejcy należy zwracać uwagę na warunki atmosferyczne – na przykład, domek narażony na obfite opady deszczu powinien mieć zapewnioną wodoodporną ochronę.

Podsumowując, dbanie o drewniany domek to nie lada wyzwanie. Wszelkie konserwacje, przeglądy należy przeprowadzać regularnie. Należy uważać na liczne czynniki, które trwale niszczą drewnianą strukturę. Jednak, wysiłek jest wart zachodu, ponieważ dom z drewna posiada wiele niezwykłych zalet.