Dostosowanie instrumentu do dłuższego okresu nieużywania – co radzi lutnik?

Przed odstawieniem gitary na dłuższy czas warto skonsultować się z ekspertem. Na podstawie obecnego stanu instrumentów może odpowiednio przygotować go na dłuższą stagnację. To jedyny sposób, aby upewnić się, że po ponownej aktywacji instrument nie ulegnie długotrwałym uszkodzeniom i / lub deformacjom.

Stagnacja instrumentu jest w niektórych przypadkach nieunikniona, a czasami nawet przydatna. Jest to jednak ważne tylko wtedy, gdy instrument zostanie odpowiednio przetworzony przed odłożeniem na bok. Po dłuższym okresie nieużywania gitara:

  • staje się sztywniejsza, wolniejsza,
  • wydaje dziwne dźwięki itp.

Instalowanie nowych części lub zastępowanie istniejących części nowymi jest swoiste – bo każdy instrument jest wrażliwym systemem indywidualnym. Dłuższy okres nieużywania ostatecznie niszczy równowagę, która gwarantuje nienaganny dźwięk i użytkowanie. Zmniejszając lub całkowicie rezygnując z wykonywania, instrument zaczyna zachowywać się inaczej.

Poza tym wszelkie nieodpowiednie warunki zewnętrzne mogą powodować niedoskonałości, zmiany i uszkodzenia, które mają wpływ na instrument jako całość. Zwykle to ostatnie widać na płycie rezonansowej, mostku, gryfie i podstrunnicy. W celu kontrolowania parametrów powodujących uszkodzenia stosujemy odpowiednie procedury. To, co pozwala nam je wykryć, to specjalne przyrządy pomiarowe, takie jak termometr, higrometr i inne.

Adiustacja instrumentu po dłuższym okresie nieużywania

Po dłuższym okresie nieużywania instrumentów należy odpowiednio podejść. Procedura rozpoczyna się od dokładnego zbadania w celu określenia wszelkich niedoskonałości lub wad. W niektórych miejscach serwis gitar Warszawa wykonuje test z naciśnięciem lub przesunięciem. Takie podejście pokazuje, czy instrument zachowuje się normalnie i czy jest gotowy do ponownego użycia. Zaleca się wykonanie takiego badania na kilka dni przed ponownym regularnym użyciem przyrządu.

Główną zasadą tej procedury jest stopniowa praca z uwzględnieniem właściwej (przeważnie logicznej) kolejności pracy, którą należy wykonać. W obliczu nowej ery zwiększonego wykorzystania instrumentu następuje wymiana strun i odrodzenie podstrunnicy. Również parametry wymagają bacznej uwagi.

Doświadczenia pokazują, że instrumenty, które przeszły odpowiednią konserwację podczas wcześniejszego użycia i przed odłożeniem na bok, nie powodują większych problemów przy ponownym uruchomieniu. Jednak mówimy o zupełnie innej historii, kiedy gitary zostały niewłaściwie usunięte i / lub nietknięte przez dłuższy czas. Konsekwencjami takiego złego obchodzenia się są podniesiona płyta rezonansowa, zakrzywiony gryf i inne. Takie warunki wymagają intensywnej pracy. Są też czasochłonne i, co zrozumiałe, droższe.

Ważną rolę w tym segmencie odgrywają środki czyszczące i akcesoria czyszczące. Ze względu na cenę są one nieistotnym wydatkiem, ale oferują długoterminowe bezproblemowe użytkowanie instrumentu. Warto porozmawiać z lutnikiem również na temat tego, które z tych instrumentów są warte uwagi.