Czym jest Patch Management?

Cyberoszuści każdego dnia opracowują kolejne sposoby, aby wzbogacić się Twoim kosztem. Ciężko pracują nad stworzeniem oprogramowania doskonałego, które przemieni w pył wszelkie zabezpieczenia i przyniesie im zyski godne dziedzica królewskiej fortuny. Na liście najbogatszych jeszcze ich nie widać, lecz efekty ich pracy odczuwamy codziennie. W Internecie pojawia się masa nowych programów, które narażają przedsiębiorstwa na wielomilionowe straty. Jeden dobrze przeprowadzony cyberatak w zupełności wystarczy, aby Twój biznes popadł w ruinę. Wiele firm nie było już w stanie podnieść się po podobnym doświadczeniu. Porażka bardzo boli, zwłaszcza że w wielu przypadkach można jej było zapobiec…

Dlaczego aktualizacje systemów operacyjnych są takie ważne?

Ty również nie lubisz wprowadzać w swoim przedsiębiorstwie aktualizacji systemu, prawda? Pojawiają się one dość często i jest ich po prostu za dużo. Proces wdrażania poprawek jest często złożony i bardzo czasochłonny. Aktualizacje dezorganizują pracę przedsiębiorstwa, nie zawsze płynnie współpracują z pozostałymi systemami, przez co zakłócają ich działania i sprawiają kłopoty. Co więcej, szukanie nowych wersji wymaga czasu, którego i tak zawsze brakuje. Dlatego też nie zawsze aktualizacje przeprowadzamy… ale w końcu, cóż takiego może się stać?!

Otóż jak się okazuje, to właśnie luki w systemach operacyjnych i zainstalowanych programach są jednym z największych zagrożeń dla przedsiębiorstwa. Najczęściej to one stają się celem ataków i odgrywają rolę furtki, przez którą przenika złośliwe oprogramowanie. Zanim jednak wylejesz wiadro pomyj na głowy wszystkich producentów, uderz się w pierś i przyznaj, czy regularnie instalujesz wszystkie łatki, które wypuszcza twórca oprogramowania? Właśnie… z tym zwykle jest problem.

Co to jest Patch Management i dlaczego warto z niego korzystać?

Poprawki to aktualizacje oprogramowania i systemu operacyjnego, które eliminują luki w zabezpieczeniach. Ponieważ zagrożenia nieustannie ewoluują, producenci również znajdują luki w swoich produktach. Niezwłocznie je naprawiają, publikują kolejne poprawki i dostarczają ulepszone funkcje zabezpieczające. Aktualizacje są bardzo istotne w procesie zabezpieczania firmy i nie można ich ignorować. Jeśli aktualizacje sprawiają Twojej firmie problem, skorzystaj z GravityZonePatch Management.

Patch Management to moduł zarządzający poprawkami, który rozwiązuje problemy i ułatwia wdrażanie aktualizacji. Narzędzie skanuje system, poszukując informacji o nowych aktualizacjach, wysyła do administratora informację o pojawieniu się modyfikacji, pobiera ją do bazy i czeka na decyzję o rozpoczęciu aktualizacji. Moduł pozwoli Ci zaoszczędzić czas, który poświęciłbyś na sprawdzanie, czy pojawiły się poprawki, ale to zawsze Ty decydujesz o tym, kiedy je wdrożyć. Możesz uruchomić je od razu lub zaplanować start na bardziej odpowiedni moment. Proces wdrażania może rozpocząć się nawet w środku nocy, kiedy będzie najmniej zakłócać pracę Twojej firmy.

Patch Management jest dużym ułatwieniem, gdyż narzędzie samo wyszukuje nowych wersji, pozwala zaplanować czas wprowadzenia aktualizacji i monitoruje bieżące aktywności z centralnego pulpitu. Wspiera zarówno automatyczne, jak i manualne aktualizacje. Zapewnia większą elastyczność i efektywność zarządzania uaktualnieniami.

Najważniejsze cechy Patch Management:

  • Aktualizacja systemów operacyjnych i największych zbiorów oprogramowania
  • Aktualizacja automatyczna i manualna
  • Dokładne informacje na temat aktualizacji – CVE, ID biuletynu, ranga patch, kategoria
  • Możliwość ułożenia harmonogramów dla aktualizacji
  • Szybka instalacja brakujących poprawek
  • Możliwość dystrybucji aktualizacji z relaya, pozwalająca zredukować ruch w sieci

Instalując łatki, szybko uszczelniamy bariery zabezpieczające i likwidujemy luki w systemach i oprogramowaniach. Jeśli nie zostaną zainstalowane na czas, bezpieczeństwo sieci może być zagrożone. Brak aktualizacji systemów powoduje, że sieć staje się podatna na infekcje malware i ataki szkodliwego oprogramowania. Jeśli aktualizacje sprawiają Twojej firmie problem, nie ryzykuj kosztem bezpieczeństwa, ale skorzystaj z Patch Management. Więcej informacji na: https://bitdefender.pl/patch-management/