Czy warto kolekcjonować banknoty i monety

banknoty

Banknoty i monety są w dzisiejszych czasach jednymi z najczęściej wykorzystywanych środków płatniczych, ale należy pamiętać o tym, że nie są to oczywiście ich jedyne funkcje. Coraz częściej zdarza się tak, że monety i banknoty stają się przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów. Co ciekawe mowa tutaj nie tylko o starych banknotach i monetach, ale również o tych nowych, którymi można posługiwać się w sklepie. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czy warto kolekcjonować banknoty i monety.

Kolekcjonowanie banknotów

Początkujący kolekcjonerzy przeważnie na początku swojej przygody zbierają wszystkie banknoty, które dostępne są na rynku. Aby je nabyć wystarczy odwiedzić pobliskie aukcje banknotów albo skorzystać z internetowych aukcji, które są o wiele wygodniejsze i co najważniejsze dają nam możliwość zakupu naprawdę ciekawych i rzadkich okazów. Każdy kto zostanie wchłonięty w kolekcjonerstwo banknotów prędzej czy później całkowicie zmieni do nich swoje podejście. Praktycznie każdy kolekcjoner po kilku miesiącach wybiera swój ulubiony nurt tematyczny i to właśnie wokół niego skupia swoją kolekcję. W dzisiejszych czasach możemy spotkać się na przykład z kolekcjonerami tematycznymi, kolekcjonerami jednego nominału lub wyłącznie dużych nominałów, czy też kolekcjonerami nieczytelnych banknotów, które na aukcjach banknotów osiągają naprawdę zawrotne kwoty.

Kolekcje tematyczne banknotów

Jeżeli chodzi o kolekcje tematyczne, to obejmują one oczywiście te banknoty, które posiadają określone motywy ujęte w jedną grupę. Bardzo wiele państw stosuje na przykład motywy przewodnie na swoich banknotach. Przykładowo Nowa Zelandia na swoich banknotach umieszcza piękne ptaki, a kraje afrykańskie mogą pochwalić się oryginalnymi banknotami przedstawiającymi egzotyczne zwierzęta. Na banknotach wielu państw można spotkać również podobizny sławnych ludzi, dzięki czemu można poznać sylwetki znanych naukowców, muzyków, władców, podróżników, czy prezydentów danego kraju. Każdy banknot posiada swoją własną oryginalną historię i to właśnie poznawanie tej historii sprawia ogromną przyjemność zarówno początkującym, jak i również doświadczonym kolekcjonerom.

Co bardziej opłaca się kolekcjonować

Początkujący kolekcjonerzy bardzo często zadają sobie proste pytanie – czy lepiej zbierać monety, czy banknoty? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest oczywiście niemożliwe. Z punku widzenia czysto ekonomicznego, więcej pozwalają zarobić aukcje monet. Na naszym rynku jest zdecydowanie więcej kolekcjonerów monet niż banknotów, dlatego też łatwiej jest poszerzać swoją kolekcję i jednocześnie łatwiej jest odsprzedać monety z pewnym zyskiem. Pamiętać należy jednak o tym, że dla wielu kolekcjonerów kwestie ekonomiczne praktycznie się nie liczą. Miłośnicy mennictwa rosyjskiego, zdecydowanie bardziej zainteresowani będą historią, kulturą, czy językiem krajów Europy Wschodniej niż ewentualnym zyskiem wynikającym z odsprzedania swojej kolekcji. Monety i banknoty są znakomitym punktem wyjścia do poznania szerokiego tła historycznego poszczególnych państw. Decydując się na kolekcjonowanie monet i banknotów danego okresu historycznego, warto brać pod uwagę nie tylko to ile można zarobić na naszej kolekcji, ale również to co tak naprawdę nas interesuje. Jeżeli najbardziej fascynuje nas historia średniowiecza, to nie warto kolekcjonować monet starożytnych na których obecnie można najwięcej zarobić.