Czy pracodawca może sfinansować zakup soczewek kontaktowych?

vgradnja_lec-1024x318

Soczewki kontaktowe to małe, cienkie tarcze wykonane z przezroczystego materiału. Powierzchnie zewnętrzne mają kształt niestandardowy, aby poprawić wzrok, a wewnętrzna strona jest starannie ukształtowana, aby dopasować się do powierzchni rogówki (przezroczyste, przednie okrągłe oko, w tym tęczówkę i źrenicę). Dziś soczewki są zazwyczaj miękkie (elastyczne), ale również ii twarde (sztywne) są nadal dostępne.

Dlaczego soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe mogą być bezpiecznym i skutecznym sposobem na poprawienie widzenia u większości osób. Jednak osoby noszące je muszą postępować zgodnie ze wskazówkami okulisty. Taka porada obejmuje wskazówki, jak długo soczewki mogą być noszone w sposób ciągły, jak powinny być czyszczone i przechowywane, a także uwzględnia dobre praktyki higieny podczas noszenia lub obsługi soczewek. Wielu ludzi nosi soczewki kontaktowe, ponieważ wolą je niż okulary – soczewki kontaktowe nie ślizgają się na nosie i nie parują w zimie.

Soczewki kontaktowe w pracy

Jeśli chodzi o soczewki kontaktowe w pracy problem polega na tym, że według niektórych osób soczewki kontaktowe mogą obniżać bezpieczeństwo oka. Argumenty przeciwko noszeniu soczewek kontaktowych w środowisku pracy opierają się na następujących zasadach:

• Pył lub substancje chemiczne mogą zostać uwięzione za obiektywem i powodować podrażnienie lub uszkodzenie rogówki lub obu tych elementów.
• Gazy i opary mogą powodować podrażnienie i nadmierne zwilżenie oka.
• Plamy chemiczne mogą być bardziej szkodliwe podczas kontaktu soczewek kontaktowych. To zwiększone ryzyko dotyczy usuwania soczewek. Jeśli usunięcie zostanie opóźnione, leczenie pierwszej pomocy może być nieefektywne, a czas narażenia na działanie chemikaliów może wzrosnąć.

W wyniku tego powstał szeroki wachlarz opinii o bezpieczeństwie soczewek kontaktowych w miejscu pracy. Bardziej kompletne informacje są trudne do znalezienia, ponieważ systemy raportowania szkody zawodowej zazwyczaj nie zawierają informacji dotyczących używania soczewek kontaktowych. Jednak, gdy zostaje uznane iż soczewki kontaktowe na danym stanowisku są w porządku warto wiedzieć iż w istocie istnieje możliwość ich finansowania przez pracodawcę.

Kiedy pracodawca może sfinansować zakup soczewek kontaktowych?

Podobnie jak w przypadku finansowania w odniesieniu do zakupu okularów korekcyjnych – również możliwe jest sfinansowanie soczewek kontaktowych przez pracodawcę – o tyle o ile potwierdzi to okulista prowadzący badania profilaktyczne pracownika (może zainteresuje Cię również Mavit – korekta wzroku). Jest to zasadne w podstawie o przepis § 8 ust. 2 Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. W sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r., Nr 148, poz. 973 z późn. Zm.).

Jednak ten obowiązek może powstać jedynie w oparciu o badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej oceny stanu zdrowia pracownika. Musi ono być uzasadnione koniecznością zastosowania takiej korekcji wzroku np. w odniesieniu do obsługi monitora ekranowego w miejscu pracy.