Co zrobić z 500 plus?

Jak efektywnie spożytkować środki ze świadczenia 500+.

Program 500 plus jest sztandarowym programem socjalnym rządu. Państwo przeznacza te środki na wsparcie polskich rodzin. Do niedawna 6000 zł rocznie wypłacano tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, co do pierwszego dziecka stosowano kryterium dochodowe.

W najbliższym czasie ta sytuacja ma ulec zmianie i wsparcie rządu należeć się będzie każdemu polskiemu dziecku do ukończenia przez nie osiemnastego roku życia. Już dziś wiele rodzin, z radością zastanawia się na co przeznaczyć te dodatkowe środki.

Oczywiście najprostszą odpowiedzią jest, że pieniądze te należy po prostu wydać. Nowe buty, wymarzone wakacje, narty, a może zmiana auta na nieco lepsze…W wielu rodzinach snute są tego typu plany.

Tymczasem wydanie środków z 500 plus to najgorsze co możemy zrobić, jeśli myślimy o przyszłości naszego dziecka. Za to najlepsze z punktu widzenia gospodarki.

Jeśli wydamy te pieniądze ich prawdziwym beneficjentem będą właściciele sklepów, salonów samochodowych, punktów usługowych, a dla naszego dziecka nie zostanie już nic. Z punktu widzenia analityków, ekonomistów i polityków najlepiej byłoby, gdyby pieniądze przepłynęły przez nasze ręce i przeszły dalej.

Czy jednak naprawdę to my jesteśmy odpowiedzialni za stan finansów publicznych, czy może raczej za nasze dziecko? Nie trzeba chyba odpowiadać na to pytanie.

Przede wszystkim, jako osoby odpowiadające za finanse naszej rodziny musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jaka dotychczas była sytuacja naszej rodziny, tzn. jak radziliśmy sobie bez dodatkowego 500 zł miesięcznie.

500+ w rodzinie z kredytami do spłaty

Jeśli podobnie jak miliony Polaków toniemy w długach, zaciągamy kolejne kredyty i sięgamy po chwilówki, by związać koniec z końcem przede wszystkim postarajmy się uregulować zobowiązania.

Oszczędzi to nam kolejnych rozmów z windykatorami, nieustającego stresu i kłótni małżeńskich. Długi konsumenckie ciągną całą rodzinę w dół, a nawet najbardziej kochające się małżeństwo potrafi zniszczyć swój związek przez wzajemne wyrzuty i rozliczenia wydatków.

Banalna awaria lodówki czy pralki jest w stanie w takiej sytuacji przyczynić się do nadmiernego stresu i wyrzucania z siebie niepotrzebnych emocji.

Na to wszystko patrzy twoje dziecko. Jeśli jesteś w takiej sytuacji najlepszym przeznaczeniem środków z 500 plus będzie jak najszybsza spłata długów. Szczęśliwi i zadowoleni rodzice, stabilna sytuacja rodzinna to najlepszy prezent dla dziecka.

500+ w rodzinie bez długów

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli nie masz długów, ale też nie masz na tyle wysokich dochodów, by wystarczyły ci na oszczędzanie. Dotyczy to połowy Polaków. Optymalnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie oszczędzania od zbudowania poduszki bezpieczeństwa dla całej rodziny.

Taka poduszka finansowa powinna wynosić przynajmniej trzykrotność wydatków miesięcznych. Optymalnie jeśli jest to sześciokrotność tej kwoty. Życie uwielbia nas zaskakiwać. Może się zdarzyć nieprzewidziana awaria samochodu, nagła choroba czy utrata pracy.

Poduszka bezpieczeństwa poprawia nasz spokój, stabilizuje sytuację i pozwala na psychiczny komfort. Spokojni, wyluzowani rodzice, czyż to nie piękne zabezpieczenie przyszłości dziecka?

Jeśli dotychczasowa sytuacja rodziny pozwalała na spokojne, stabilne gospodarowanie, a poduszkę bezpieczeństwa udało się stworzyć już kilka lat temu, odkładajcie pieniądze z 500 plus.

To nie są małe środki. Przy założeniu, że otrzymuje je noworodek, na osiemnaste urodziny uskładamy 108 tys. To niemałe pieniądze na start.

Kolejny plus, tym razem 300+

Warto jeszcze dodać, że kolejnym programem, który ma wspomóc rodziny, jest tzw. “Dobry Start” – czyli 300 zł dodatku na szkolną wyprawkę. Więcej szczegółów o tym świadczeniu można przeczytać w tym artykule https://darmowekontobankowe.org/jak-zlozyc-wniosek-o-300-plus-online/

Wnioski można składać zarówno przez internet, jak i drogą tradycyjną (w późniejszym terminie).