Co to jest DDoS?

serwer

DDoS, z języka angielskiego distributed denial of service, jest to rozproszona odmowa usługi. Polega na działaniu, w którym atakuje się daną stronę, aplikację bądź usługę sieciową, angażując i zużywając wszystkie jej dostępne zasoby, przez co dalsze stabilne i prawidłowe działanie jej, nie jest możliwe.

Atak DDoS jest jednym z podstawowych ataków w internecie. Jeżeli posiadamy firmową stronę internetową, sklep, bądź inną usługę lub aplikację dostępną w internecie, będąc celem owego ataku, osoba atakująca, musi wysłać na nasz serwis dużą ilość zapytań. Nie jest to możliwe z jednego komputera, dlatego też używa się do tego celu komputerów zombie.

Komputery Zombie

Komputery Zombie, nie jest to nic innego, jak normalne, użytkowane przez ludzi komputery stacjonarne i laptopy, do których dostęp w pewnym zakresie uzyskał hacker, bądź osoba, która szykuje atak DDoS, a następnie, w odpowiednim dla siebie czasie, uruchomi jednocześnie tysiące, bądź dziesiątki lub setki tysięcy takich komputerów, by zaczęły wysyłać zapytania do atakowanej strony. Wszystko to oczywiście będzie się działo bez jakiejkolwiek wiedzy czy wpływu właścicieli komputerów.

Jakie są skutki ataku DDoS

Najczęstszym skutkiem ataku DDoS jest oczywiście obciążenie witryny na tyle, że po prostu przestanie ona na pewien czas działać. Krócej rzecz ujmując, atak doprowadzi do wyłączenia atakowanej strony.

Ochrona DDoS – na czym polega?

Przed DDoSem ciężko jest się zabezpieczyć prewencyjnie. Oczywiście, można stosować różnego rodzaju zabory, skrypty ochronne, blokujące IP i inne wynalazki, jednakże konkretne działania podejmuje się dopiero w momencie samego ataku, wówczas przeprowadza się aktywną obronę.

Jak się bronić przed atakami DDoS

Jeżeli nie mamy wiele wspólnego z informatyką, IT bądź programowaniem, najprawdopodobniej nie będziemy potrafili sobie poradzić z atakiem DDoS, a nasza ochrona DDoS w takiej sytuacji, powinna być związana z kontaktem z profesjonalną firmą. Jedną z nich jest niewątpliwie T-Mobile, który na swojej stronie internetowej: biznes.t-moibile.pl oferuje szeroki zakres usług ochronnych i systemowych.