Co możesz zrobić, gdy lampa cofania przestanie działać jak należy?

Światła cofania są przydatne. Służą dwóm celom: ostrzegają innych użytkowników drogi, gdy zamierzasz cofać, oraz zapewniają oświetlenie, jeśli cofasz w ciemności. Sprawdź interesujące propozycje takich lamp tutaj: https://egkal.pl/lampy-cofania/219-p219-lampa-6-led-cofania-biala-12-24-v.html.

Lampy cofania – jak to działa i co tam może się zepsuć?

Obwód jest prosty i składa się z jednej lub dwóch lamp tylnych sterowanych za pomocą przełącznika, więc jeśli coś pójdzie nie tak, lampa cofania led przestanie działać jak należy – łatwo to sprawdzić. W większości samochodów przełącznik montowany jest na skrzyni biegów i uruchamia się automatycznie po włączeniu biegu wstecznego. Jeżeli światła zostały dodane po wyprodukowaniu samochodu, włącznik może być ręczny, zamontowany na desce rozdzielczej.

Przepalona żarówka

Aby sprawdzić, czy przełącznik biegu wstecznego działa prawidłowo, włącz zapłon i wybierz bieg wsteczny. Podłącz jedną stronę próbnika do uziemienia i sprawdź kolejno każdy zacisk. Przełącznik powinien się zaświecić po dotknięciu każdego zacisku.

Jednym z najczęstszych problemów jest przepalona żarówka. Aby go przetestować, wyjmij go z uchwytu i podłącz do zacisków akumulatora krótkim przedłużaczem. Jeżeli żarówka się zaświeci, usterka leży gdzie indziej w obwodzie.

Najpierw sprawdź, czy oprawka żarówki i zaciski przewodów są czyste i jasne. Jeżeli występuje jakakolwiek korozja, wyczyść ją mokrym lub suchym papierem, następnie zamontuj żarówkę i ponownie sprawdź. Jeżeli żarówka w dalszym ciągu nie świeci, być może przepalił się bezpiecznik. Należy również podejrzewać przepalony bezpiecznik, jeśli dwa światła cofania współpracują ze sobą. Jednak bez względu na to, czy jest to lampa cofania led do przyczepy czy do osobówki – naprawa nie powinna stanowić dla Ciebie większego problemu.

Bezpieczniki

W wielu przypadkach bezpiecznik chroniący światła cofania obejmuje także inne akcesoria. Jeśli żaden z nich nie działa, wymień bezpiecznik i wykonaj test ponownie. Jeśli bezpiecznik przepali się zaraz po jego sprawdzeniu, oznacza to, że gdzieś nastąpiło zwarcie – łatwiej będzie zlecić to elektrykowi samochodowemu, aby go prześledził.

Jeśli inne elementy chronione bezpiecznikiem nadal działają, resztę obwodu należy sprawdzić za pomocą próbnika.

Dokładniejsza kontrola

Włącz zapłon i odłącz przewód zasilający cewkę, aby zapobiec jej przegrzaniu. Wybierz bieg wsteczny lub położenie „R” w przypadku skrzyni automatycznej. Przymocuj próbnik do dobrego punktu uziemienia i sprawdź zacisk pod napięciem w oprawce żarówki. Jeżeli próbnik świeci się, oznacza to, że do żarówki dociera prąd. Jeśli lampa cofania led z homologacją ma oddzielny przewód uziemiający, usterka musi leżeć w tym miejscu.

Aby sprawdzić uziemienie, poprowadź krótki przewód od masy oprawki żarówki do punktu na karoserii. Zamontuj żarówkę i sprawdź ponownie. Jeśli żarówka działa, wymień przewód uziemiający i powinno już wszystko działać jak należy/

Dlaczego warto prowadzić firmowe social media?