Charakterystyka pomp wirowych

water-pump-835346_960_720

Do pomp wirowych należą: samozasysające (niezatapialne) i zanurzone (głębinowe). Różnią się one między sobą m.in. parametrami i sposobem użycia, obie posiadają elektryczny wirnik. Pompy są wykonane z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia. Korpus urządzenia jest zrobiony z żeliwa, albo stali szlachetnej. Obudowa silnika i wirnik zazwyczaj są wykonane ze stali nierdzewnej.

Pompa samozasysająca (niezatapialna)

Ten rodzaj pompy najczęściej montuje się w budynkach i łączy się je ze studnią. Bardzo często pompa samozasysająca jest częścią zestawu hydroforowego. Cechą charakterystyczną tej pompy jest wysokość, z której czerpią wodę – 7m. Poza tym, zużywa ona dużo energii, w porównaniu do przetłaczanej wody. Dodatkowo, głośno pracuje, ale jest stosunkowo tania i nie ma problemu z kupnem do niej części zamiennych.

Pompa zanurzona (głębinowa)

Montuje się ją w studni, poniżej lustra wody. Można z niej korzystać nawet w głębokich zbiornikach. W porównaniu z pompą samozasysającą cicho pracuje i jest wydajniejsza, ale jej cena jest stosunkowo wyższa. W przypadku konieczności naprawy, trzeba wyjąć pompę ze studni.

Jak wybrać pompę elektryczną?

Najważniejszymi parametrami dla pomp są: wydajność i wysokość podnoszenia. Należy jednak pamiętać, że te dwie wartości nie są stałe i ilość przetłaczanej wody spada, wraz ze wzrostem wysokości. Wybierając pompę należy zatem zwrócić uwagę na krzywą zależności między tymi wartościami. Im bliżej środka znajduje się punkt wypadkowej tych dwóch parametrów, tym pompa jest sprawniejsza.

Wybierając pompę, trzeba zwrócić uwagę również na poziom wody w studni, rodzaj instalacji w budynku oraz poziom zapotrzebowania na wodę pitną w obiekcie.

Obecnie wiele firm zajmujących się armaturą przemysłową przedstawia swoją ofertę w Internecie, bez wychodzenia z domu można więc przeanalizować najpopularniejsze modele dostępne na rynku. Jednym z największych dystrybutorów pomp przemysłowych jest przedsiębiorstwo saga.info.pl, które proponuje osprzęt czołowych producentów. Firma funkcjonuje na rynku armatury od ponad 25 lat, posiada kompetentnych konsultantów, którzy bez problemu doradzą w doborze odpowiedniej pompy przemysłowej.

Wybór odpowiedniego osprzętu naprawdę nie jest prosty, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Ponad to, decydując się na produkty autoryzowanego dealera można liczyć na bezproblemowe serwisowanie sprzętu, co bardzo ułatwia i przyspiesza naprawę, w razie awarii.