Biuro rachunkowe w Poznaniu – na współpracę z którym warto się zdecydować?

 

Wybór biura rachunkowego dla firmy nie powinien być dziełem przypadku. W końcu za ewentualne błędy w księgowości odpowiada przedsiębiorca, a poza tym często doświadczenie księgowego ma wpływ na rozwój firmy. Ale jak znaleźć najlepsze biuro rachunkowe w tak dużym mieście jak Poznań?

Biuro rachunkowe z certyfikatem czy bez?

Zgodnie z artykułem 76a ust.3 ustawy o rachunkowości profesjonalnym prowadzeniem księgowości może zajmować się w zasadzie każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych i nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za określone przestępstwa finansowe. Poza tym osoba prowadząca działalność gospodarczą związaną z usługami księgowymi musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to zabezpieczenie finansowe zarówno dla samego biura rachunkowego, jak i klientów, którzy skorzystają z jego usług.

Te dość niewygórowane wymagania są efektem deregulacji zawodu księgowego, która miała miejsce w 2014 roku. Wcześniej usługi księgowe mogła wykonywać osoba posiadająca specjalne uprawnienia nadawane przez Ministerstwo Finansów, tj. świadectwo kwalifikacyjne. Obecnie nie ma możliwości uzyskania takiego certyfikatu, stąd też trudniej ocenić kompetencje księgowego. Oczywiście nadal można znaleźć wykwalifikowane biuro rachunkowe. Poznań to miejsce działalności AK-PLUS – biura prowadzonego przez księgową Annę Klupczyńską, która w 2001 roku uzyskała świadectwo kwalifikacyjne Ministerstwa Finansów.

Biuro rachunkowe Poznań, Kraków, Warszawa

W dobie postępującej cyfryzacji przedsiębiorca nie musi już szukać biura rachunkowego w swoim mieście. Dokumenty księgowe można przesłać przez e-mail, a sprawy bieżące omówić przez telefon. Jednak niektórzy właściciele firm nade wszystko cenią sobie bezpośredni kontakt z księgowym. Świadomość, że w każdej chwili mogą podjechać do biura i załatwić naglącą sprawę lub zapytać o coś ważnego, daje im większe poczucie bezpieczeństwa. Ponadto dzięki dogodnej lokalizacji outsourcing usług księgowych może być równie wygodny (a zarazem tańszy) jak zatrudnienie księgowej w strukturach firmy.

Nic więc dziwnego, że nadal wielu przedsiębiorców decyduje się na lokalne biuro rachunkowe. Poznań nie jest tu wyjątkiem. Wspomniane wcześniej biuro AK-PLUS współpracuje z firmami z Poznania, a szczególnie z dzielnicy Grunwald. Niemniej wśród klientów biura znajdują się również przedsiębiorcy z sąsiednich powiatów, tj. obornickiego, nowotomyskiego, wrzesińskiego czy śremskiego. Dzięki dobrej reputacji poznańskie biuro wykonuje usługi księgowe nawet dla firm z Jarocina czy Leszna. Dodatkowym atutem (zwłaszcza dla przedsiębiorców spoza miasta) jest fakt, że biuro pracuje w godzinach 9-17, co zapewnia dużą dyspozycyjność księgowego w ciągu dnia.

Jakie cechy powinno mieć dobre biuro rachunkowe?

Choć do wykonywania zawodu księgowego wykształcenie wyższe nie jest niezbędne, dyplom ukończenia studiów z zakresu „rachunkowość i finanse” stanowi pewne potwierdzenie kompetencji. Oprócz kierunkowego wykształcenia bardzo ważne jest, aby księgowy doskonalił swoją wiedzę i był na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami. Niemniej kwestię tego, czy przedsiębiorca powierzył finanse firmy właściwej osobie, rozstrzygnie dopiero kontrola urzędu skarbowego. Do tego czasu można jedynie zaufać opiniom innych przedsiębiorców i referencjom przedstawionym przez biuro rachunkowe.

Innym bardzo ważnym aspektem przy wyborze biura rachunkowego jest doświadczenie. Księgowi z wieloletnią praktyką wykazują się imponującą wszechstronnością. Znają specyfikę rozmaitych branż, a także mogą doradzić przedsiębiorcy w kwestii rozwoju firmy i perspektyw prawnych (np. otrzymania dofinansowania, zatrudniania pracowników). Przykładem takiego biura rachunkowego jest AK-PLUS Biuro Rachunkowe Anna Klupczyńska, którego właścicielka może poszczycić się ponad 30-letnim doświadczeniem w księgowości. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.biurorachunkowe-poznan.eu/ oraz dzwoniąc pod numer telefonu: +48 601 781 634. Biuro można odwiedzić również osobiście pod adresem: ul. Bogusławskiego 30/5 w Poznaniu.

Jak wybrać meble do restauracji?