Biuro rachunkowe czy księgowy na etat?

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Sprawy księgowe to istotny element związany z prowadzeniem firmy. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na outsourcing usług. Wciąż można jednak spotkać zwolenników zatrudniania księgowych na etat. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Niewątpliwe własny dział księgowości to zdecydowanie lepszy kontakt. Na bieżąco można uzyskać potrzebne informacje, przekazywać dokumenty. Niestety, taki wariant to znacznie większe koszty związane z zatrudnieniem wykwalifikowanego pracownika. Do tego dochodzą jeszcze zobowiązania ciążące na pracodawcy, które wynikają z kodeksu pracy. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zlecenie usług zewnętrznym firmom.

Biuro rachunkowe – za i przeciw

Korzystanie z usług zewnętrznego wykonawcy to praktyczne rozwiązanie. Ceny uzależnione są od różnych czynników: średniej liczby faktur, przelewów. Ważny jest też rodzaj księgowości. Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów jest tańsze niż pełna księgowość. Decydując się na outsourcing, nie trzeba martwić się o to, że dokumenty nie będą wykonane na czas z powodu absencji pracownika. Płaci się bowiem za efekt prac. Dodatkowym atutem jest również łatwa rezygnacja z usług danego wykonawcy. Pracownik zatrudniony na pełen etat jest chroniony przepisami. Należy mu się ekwiwalent, odprawa. To generuje spore koszty.

Jak wybrać dobrego wykonawcę?

Żeby współpraca dobrze się układała, trzeba znaleźć rzetelnego wykonawcę. Warto stawiać na firmy, które cieszą się dobrymi opiniami i długo działają na rynku. Nie bez znaczenia jest także zaproponowana oferta. Cena powinna być zgodne ze średnimi stawkami rynkowymi. Zbyt niska może oznaczać, że usługa nie będzie wykonana w sposób profesjonalny, a za wysoka – to niepotrzebne narażanie się na koszty. Aby szybko sprawdzić, z jaką kwotą należy się liczyć, warto skorzystać z bezpłatnych kalkulatorów, np. tego typu: https://kalkulatordlafirm.pl/biuro-rachunkowe/. Wystarczy zaznaczyć kluczowe parametry, np. rodzaj prowadzonej księgowości, liczbę wystawianych faktur, aby uzyskać realne dane i zaplanować budżet.

Polecamy:
Jakie zalety daje prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe?