Bezpłatne porady prawne – w jakich sytuacjach możemy na nie liczyć?

Pomoc prawnika jest potrzebna w wielu sytuacjach życiowych. Osoby, które nie mają nawet podstaw wiedzy prawniczej, często mają problemy z załatwieniem wielu formalności czy dochodzeniem swoich praw w sądzie. Dlatego warto sięgać po usługi doświadczonych prawników, którzy są w stanie szybko i sprawnie poprowadzić każdą, nawet najtrudniejszą sprawę.

Po porady prawne zgłaszamy się często w przypadku spraw związanych ze spadkiem, podziałem majątku, a także z odszkodowaniami związanymi ze spadkiem wartości nieruchomości. W ostatnich latach odszkodowanie za spadek wartości domu, mieszkania czy działki uzyskało sporo osób, coraz więcej decyduje się więc na walkę w sądzie w tym zakresie. Z porad prawników często korzystają również osoby poszukujące specjalistów od prawa rodzinnego. Z roku na rok jest coraz więcej rozwodów, a co za tym idzie – także spraw związanych z opieką nad dziećmi, podziałem majątku czy władzą rodzicielską.

Zapotrzebowanie na fachowców od prawa pracy

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług prawników także wtedy, gdy mają problemy z aktualnym lub byłym pracodawcą. Sprawy w sądach pracy są coraz częstszą formą dochodzenia roszczeń przez pracowników. Domagają się oni zaległych wypłat, przywrócenia do pracy, sporo jest również spraw o mobbing czy nierówne traktowanie. Dużą grupą spraw są również sprawy związane z różnego rodzaju odszkodowaniami, które niestety bywają dosyć skomplikowane i na własną rękę trudno jest przejść przez całe postępowanie. Osoby, które decydują się na poszukiwania dobrej kancelarii prawnej, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że usługi prawne są dosyć kosztowne. Kilkaset złotych może kosztować zwykła porada, konsultacja czy napisanie prostego pisma procesowego. Gdy dodatkowo chcemy być reprezentowani przed sądem, koszty zastępstwa procesowego mogą wynieść kilka lub kilkanaście tysięcy. Osoby, które nie dysponują odpowiednio wysokim budżetem, aby korzystać z płatnych usług prawnych, powinny rozejrzeć się w swojej okolicy w poszukiwaniu bezpłatnych usług.

Gdzie można znaleźć bezpłatnych prawników?

Bezpłatne porady prawne często dostępne są w ośrodkach pomocy społecznej oraz innych instytucjach, które zajmują się pomocą najbardziej potrzebującym osobom. Zwykle są to jednak jedynie porady – możemy liczyć na doradztwo, czasem na napisanie pisma procesowego, natomiast trudno się spodziewać, by prawnicy zdecydowali się na występowanie w danej sprawie przed sądem. Sporo bezpłatnych możliwości można również znaleźć na uczelniach wyższych, które kształcą przyszłych prawników. Studenci ostatnich lat często udzielają bezpłatnych porad w ramach praktyk zawodowych. Trzeba jednak mieć świadomość, że są to osoby, które nadal się kształcą i mogą nie być specjalistami w konkretnej dziedzinie. Bezpłatne usługi prawne świadczą również dobre i renomowane kancelarie prawne w ramach działalności pro bono. Najczęściej decydują się na bezpłatne poprowadzenie sprawy, która jest kontrowersyjna, pełna nieścisłości, a często również wtedy, gdy osoba zgłaszająca się po pomoc nie jest w stanie zapłacić za poradę.