Twoje CV przyciągnęło uwagę pracodawcy? Sugerujemy jakich błędów unikać na rozmowie w cztery oczy.

help-with-writing

Napisanie dobrego CV, które zostanie bardzo dobrze odebrane podczas rekrutera, to już połowa sukcesu. Kolejnym krokiem jest rozmowa kwalifikacyjna, podczas której musimy wypaść jak najlepiej, aby pracodawca nabrał pewności co do zatrudnienia nas w swojej firmie. Warto dowiedzieć się więcej na temat błędów, jakich powinniśmy wystrzegać się w trakcie spotkania z naszym potencjalnym przełożonym.

Kiepska prezencja

Każdy szef oczekuje od swoich pracowników reprezentatywności i właściwej postawy. Z całą pewnością osoba, która wygląda jakby nie przejrzała się w lustrze przed wyjściem z domu, nie otrzyma wymarzonego stanowiska. Już od wejścia do gabinetu szefa będziemy oceniani na podstawie wyglądu, ponieważ jest to pierwsze kryterium, jakim można ocenić drugiego człowieka z zewnątrz. Nasz strój powinien być formalny. W przypadku mężczyzny powinien być to zestaw garniturowy lub połączenie eleganckich spodni z koszulą, marynarką i krawatem. Kobieta może postawić na jasną koszulę i sweter oraz spódnicę do kolan i buty na wysokim obcasie. Włosy powinny być starannie uczesane. Panie mogą sobie pozwolić na delikatny makijaż. Poza prezencją warto również zwrócić uwagę na gestykulację, sposób siedzenia, a nawet zasady podawania dłoni. Wszystko to składa się na naszą ogólną ocenę.

Niewłaściwe zachowanie

Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy, że można otrzymać pierwszego minusa jeszcze przed spotkaniem z pracodawcą. Mowa tutaj o spóźnialskich, którzy mogą nawet nie zostać wpuszczeni do gabinetu, jeśli wykażą się brakiem punktualności. Absolutnie niedopuszczalne jest również wchodzenie w słowo rozmówcy lub wykazywanie zlekceważenia względem drugiej osoby. Nie możemy przesadzać z nadmierną gadatliwością, jednak postawa mruka również nie jest mile widziana. Pamiętajmy o profesjonalnym przygotowaniu się do spotkania, głównie z tych rzeczy, które umieściliśmy w swoim CV. W ramach ćwiczeń możemy wcześniej sami poćwiczyć przed lustrem. Rozmowa powinna przebiegać płynnie i w spokojnej atmosferze. Niepożądanym zachowaniem jest również negatywne ocenianie poprzedniego szefa. Poza wykazaniem absolutnej nielojalności, możemy natrafić na sytuację, w której były przełożony okaże się znajomym osoby, przed którą właśnie siedzimy. W takiej sytuacji lepiej trzymać język za zębami i nie dać się ponieść złym emocjom.

Stres

Spośród wszystkich wymienionych czynników ten jest jedynym, na który nie mamy zbytnio wpływu. Powinniśmy zrobić wszystko, aby ograniczyć jego działanie. Postarajmy się zrelaksować przed wyjściem na rozmowę kwalifikacyjną. Być może pomoże w tym spokojna muzyka? Albo długa, gorąca kąpiel z ulubioną książką? Każda metoda, która obniży poziom stresu w naszym organizmie, będzie dla nas bardzo dobra. W przeciwnym razie nerwy mogą wziąć górę, co w konsekwencji wpłynie na kiepski przebieg spotkania z pracodawcą i brak możliwości zatrudnienia. Możemy przez to udzielać nieprzemyślanych odpowiedzi, a mowa ciała natychmiast zdradzi nasz stan. Zwróćmy uwagę na ten punkt, szczególnie gdy w treści ogłoszenia jednym z wymagań jest… odporność na stres.

Informacji o szukaniu pracy i tworzeniu CV szukaj w serwisie CVninja.pl