Darmowe dostawy w sklepach internetowych – czy opłaca się je oferować?

Możliwość darmowych dostaw to dla wielu przedsiębiorców prowadzących e-sklep decyzja budząca wiele kontrowersji. W praktyce może się jednak okazać, że jest ona bardzo opłacalna. Dlaczego? O czym warto pamiętać zanim zdecydujemy się na taki krok? Podpowiadamy.

Darmowa dostawa – czy warto brać ją pod uwagę?

Prowadzenie e-sklepu, to nie tylko oferowanie wysokiej jakości produktu w korzystnej cenie, ale także, a często przede wszystkim, proponowanie różnych form dostawy. Praktyka pokazuje, że to właśnie one są determinującym czynnikiem zakupowym. Często zdarza się  bowiem tak, że ich koszt przewyższa cenę zakupu danego produktu, co staje się dla klienta po prostu nieopłacalne. To z pomocą przychodzi możliwość skorzystania z darmowej dostawy.

Darmowa dostawamoże być także bardzo korzystną formą promocji dla biznesu. Dlaczego? Otóż dlatego, że często kusi do podjęcia decyzji o zakupie. W końcu mamy możliwość nabycia dobrego produktu w atrakcyjnej cenie i nie ponosimy żadnych kosztów jego dostarczenia.

Brak konieczności opłacenia dostawy może okazać się także świetną promocją dla e-sklepu, jako pewnego rodzaju pokazanie lojalności wobec klienta. Darmowa dostawa to taki ukłon w jego kierunku, a co za tym idzie, zachęceniem do powrotu. Możliwe jest też to, że poleci on dzięki temu nasz biznes swoim znajomym.

Darmowa dostawa od konkretnej kwoty

Bardzo częstą praktyką wśród właścicieli e-sklepów jest oferowanie opcji darmowej dostawy po przekroczeniu przez klienta konkretnej kwoty. Siłą rzeczy często napędza ona chęci zakupowe, co w praktyce przekłada się na większe zapełnianie koszyka, aby osiągnąć dany pułap. Tutaj mamy do czynienia z prostym mechanizmem – po co klient ma płacić za wysyłkę, skoro w jej cenie może nabyć jakiś produkt.

Co zrobić, żeby darmowa dostawa była opłacalna?

Aby opcja darmowej dostawy była dla nas opłacalna należy nawiązać współpracę z dobrą firmą kurierską. Usługi kurierskie dla biznesu świadczy między innymi firma InPost, która w swojej ofercie ma atrakcyjne abonamenty dla firm, w tym dla e-commerce. Decydując się na ich zakup z powodzeniem można pozwolić sobie na oferowanie darmowej dostawy dla klienta nie ponosząc przy tym horrendalnych kosztów. W ramach danego pakietu otrzymujemy w jednej umowie dostęp zarówno do możliwości wysyłania paczek kurierskich, jak i dostarczania produktów do Paczkomatów. Ponadto mamy gwarantowaną stałą cenę przez cały okres trwania umowy (możliwość jej zawarcia na na 12 lub 24 miesiące) oraz najszybszą dostawę. Im więcej wysyłek wychodzi z naszego e-sklepu, tym oszczędności rosną. Nie bez znaczenia pozostają także promocyjne ceny na usługę COD, jak również to, że w cenę abonamentu wliczona jest oplata paliwowa.