Składanie deklaracji PIT – czy wiesz wszystko na ten temat?

Coroczny obowiązek składania deklaracji podatkowych nie ominie niestety nikogo. Każdy podatnik ma obowiązek rozliczyć się z fiskusem na podstawie różnego rodzaju deklaracji. Termin składania PIT-ów w tym roku upływa 2 maja 2022 r. Choć zostało jeszcze nieco czasu, nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Systemy informatyczne bywają zawodne i może się okazać, że składany w ostatnim momencie PIT nie dotrze do urzędu skarbowego na czas.

Z roku na rok przepisy podatkowe zmieniają się, ewoluują, często pojawiają się nowe ulgi lub obowiązki podatkowe. Dlatego też przed corocznym wypełnianiem PIT-a dobrze jest sprawdzić, co się zmieniło i jakie nowe obowiązki ma podatnik. A zmienia się na przykład kwota wolna od podatku, która jest coraz wyższa. W ubiegłym roku wolne od podatku było 8 tysięcy, natomiast w 2022 roku kwota wolna od podatku to już 30 tysięcy złotych. Można więc w skali roku zarobić taką kwotę bez konieczności odprowadzania podatku dochodowego. To dobra wiadomość szczególnie dla osób najmniej zarabiających – dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku zostanie im więcej w kieszeni. Kwota wolna jest też bardzo korzystna dla drobnych przedsiębiorców, których zobowiązania podatkowe automatycznie zmaleją.

Pamiętaj o ulgach podatkowych

O obowiązkach podatkowych mówi się zdecydowanie więcej niż o ulgach, które możemy sobie odpisać w naszym corocznym zeznaniu. Wiele osób z braku wiedzy nie korzysta z ulg, które pozwoliłyby na uzyskanie dużo wyższego zwrotu podatku. Pamiętajmy, że oprócz popularnej ulgi na dzieci czy na internet można również korzystać z ulgi rehabilitacyjnej, na leki, ulgi na różnego rodzaju ekologiczne inwestycje, a także na termomodernizację. Ulg jest naprawdę sporo, dlatego warto zaznajomić się z ich szczegółową listą. Być może uda się odpisać jakiś większy wydatek, a co za tym idzie – zyskać realną gotówkę, która trafi do naszej kieszenie w ramach zwrotu podatku.

Jak prawidłowo wypełnić zeznanie podatkowe?

Na hasło podatki wiele osób ma całkiem słuszne dreszcze – nie dość, że trzeba je płacić praktycznie na każdym kroku, to jeszcze raz w roku konieczne jest rozliczenie z fiskusem. Jednak przy odrobinie wprawy okazuje się, że nie jest to ani skomplikowane, ani czasochłonne. Z pomocą przychodzą bowiem e-deklaracje i PIT online, który bardzo ułatwia przygotowanie corocznego zeznania podatkowego. Obecnie nie trzeba już wypełniać papierowego PIT-a i zanosić go do urzędu skarbowego. Dobry program PIT online umożliwia wysłanie deklaracji bez wychodzenia z domu. Co więcej, programy do PIT-ów są tak skonstruowane, że wiele pól wypełnianych jest automatycznie, nic nie trzeba ręcznie liczyć, co znacznie ogranicza ryzyko popełnienia błędu, a co za tym idzie – otrzymania formularza z powrotem w celu wykonania korekty. Korzystanie z e-deklaracji jest tak powszechne, że coraz mniej osób korzysta z tradycyjnej formy wypełniania formularzy.