Czy Twoja firma potrzebuje oczomyjek? Te dwa kroki pomogą Ci znaleźć odpowiedź!

Urazy oczu w miejscu pracy są bardzo częste i występują, gdy chemikalia lub ciała obce dostaną się do okolic oczu. Urazy oczu mogą być bardzo niebezpieczne (szczególnie gdy dotyczą niebezpiecznych chemikaliów), mogą powodować postępujące uszkodzenie tkanki, trwałą ślepotę, a nawet śmierć.

Ten blog przedstawia proces określania, czy Twoje miejsce pracy wymaga urządzeń do przemywania oczu takich jak oczomyjki, a jeśli to konieczne, gdzie powinny one zostać zainstalowane.

Krok 1: Przeprowadź ocenę ryzyka

Pierwszym krokiem do określenia, czy potrzebujesz sprzętu do przemywania oczu w nagłych wypadkach, jest przeprowadzenie oceny ryzyka. Ocena ryzyka zidentyfikuje i oceni zagrożenia chemiczne lub procesy pracy, które mogą narazić oczy pracownika na działanie materiałów niebezpiecznych.

Kiedy już zidentyfikujesz zagrożenia, będziesz musiał ocenić powagę każdego z nich i jakie środki kontroli można zastosować, aby zwiększyć ryzyko dla pracowników do akceptowalnego poziomu. Jednym z błędów popełnionych w wielu zakładach pracy jest natychmiastowe założenie, że myjka oczu jest środkiem kontroli zagrożeń, podczas gdy w rzeczywistości jest to sprzęt pierwszej pomocy.

Stanowisko do przemywania oczu nie ochroni obszaru roboczego przed unoszącymi się cząstkami lub wyciekami chemikaliów i nie wyeliminuje żadnego ryzyka i niebezpieczeństwa w miejscu pracy. Jeśli więc pracownicy są narażeni na działanie materiałów niebezpiecznych, zawsze należy stosować inne środki kontroli ryzyka, takie jak:

  • urządzenia izolujące

  • środki ochrony indywidualnej.

Krok 2: Rozważ środki kontroli eliminacji

Twoja ocena ryzyka zawsze będzie starała się znaleźć sposoby (najpierw) wyeliminowania zagrożenia – a jeśli nie można tego osiągnąć – zminimalizować ryzyko do akceptowalnego poziomu. Zawsze istnieje sposób na całkowite wyeliminowanie pierwszego zagrożenia, który eliminuje potrzebę stosowania urządzenia do przemywania oczu. Ale rzeczywiste sytuacje nigdy nie są tak proste, być może chemikalia (i ich ilości) mogły w ogóle nie wymagać myjki oczu. Pamiętaj, że skupiamy się tutaj na eliminacji zagrożeń w centrum twoich wysiłków i na przeprowadzeniu oceny ryzyka przed pośpiechem i zakupem sprzętu.

Po zidentyfikowaniu obszarów, które wymagają awaryjnego mycia oczu, musisz wybrać jednostkę, która będzie najlepiej służyć pracownikom w każdym obszarze.

Oto kilka istotnych kwestii:

Rodzaj urządzenia – jaki rodzaj płukanki będzie najlepiej pasował do danego obszaru? Możesz wybrać wolnostojącą płuczkę do oczu, która jest idealna do instalacji na zewnątrz, jednostka zamontowana na blacie, która znajduje się nad zlewem, myjka do oczu montowana na stole, która jest odpowiednia do laboratoriów i innych obszarów roboczych, które wymagają przemywania oczu w pobliżu zagrożenia lub jednostka łączona, która zawiera zarówno prysznic bezpieczeństwa, jak i oczomyjkę.

Miejsce do przemywania oczu – pracownicy muszą mieć dostęp do myjni oczu w ciągu 10 sekund od zranienia, dlatego należy zainstalować urządzenie na tym samym poziomie, na którym znajduje się zagrożenie.