Jak poprawić swój wizerunek w firmie?

męski sweter leeNa to, jak jesteśmy postrzegani w miejscu pracy, ma wpływ cały szereg czynników. Na pierwszym miejscu jest oczywiście nasze przygotowanie zawodowe, wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, a także takie cechy charakteru, jak pracowitość, systematyczność, umiejętność współpracy z innymi. W wielu branżach ważne jest jednak także to, jak wyglądamy. To istotne zwłaszcza w tych zawodach, w których na co dzień zajmujemy się obsługą klienta.

Wizerunek pracownika w firmie to coś, na co zwykle trzeba pracować przez długi czas od początku zatrudnienia w danym miejscu. Najważniejsze jest oczywiście odpowiednie wykonywanie swoich obowiązków zawodowych, zgodne z wymaganiami pracodawcy, w terminie i według wszystkich wewnętrznie obowiązujących przepisów. Na wielu stanowiskach trzeba również mocno dbać o swój wizerunek zewnętrzny, wygląd, sposób ubrania, a także to, jak się prezentujemy w kontakcie z klientami, kontrahentami, partnerami biznesowymi, współpracownikami i przełożonymi.

Zadbaj o wygląd zewnętrzny

Aby dobrze prezentować się w firmie, pokaż swoją twarz w jak najlepszym świetle. To ważne szczególnie w sytuacji, gdy na co dzień pracujesz z ludźmi i twarz jest ważnym elementem twojego wizerunku. W tej kwestii warto zadbać o dobrą kondycję skóry, sprawdzone kosmetyki, a także zabiegi w gabinetach kosmetycznych, które pozwalają na utrzymanie skóry w dobrej kondycji, usunięcie pierwszych objawów starzenia, a także zmęczenia czy znużenia. Zabiegi na twarz dostępne są praktycznie w każdym gabinecie kosmetycznym i salonie piękności, można więc bez problemu znaleźć takie zabiegi, które będą dostosowane do indywidualnych potrzeb, rodzaju cery czy jej konkretnych wymagań. Ceny zabiegów kosmetycznych są mocno zróżnicowane. Nie jest tak, że tego rodzaju zabiegi są dostępne wyłącznie dla osób z zasobnym portfelem. Raz na jakiś czas wykonanie dobrego zabiegu na twarz z pewnością nie będzie nadmiernym obciążeniem dla niczyjego portfela.

Postaw na elegancki ubiór

Sam wygląd twarzy to nie wszystko, aby dobrze prezentować się w miejscu pracy. Na nasz całościowy wizerunek duży wpływ ma również sposób ubierania się. W wielu firmach nie jest on dowolny – najczęściej obowiązuje mniej lub bardziej restrykcyjny dress code, czyli zasady ubierania się, które dotyczą wszystkich pracowników. Warto się z nimi zapoznać już na początku pracy w konkretnej firmie. W dress codzie znajdziemy między innymi informacje na temat tego, jaki rodzaj ubioru jest odpowiedni, które kolory będą dobre, a których należy unikać. Zwykle jest też cała lista rzeczy zakazanych, na które nie można sobie pozwolić. Zasady ubierania się w pracy zwykle są dosyć szerokie, można więc bez problemu znaleźć taki ubiór, który będzie spełniał wszystkie obowiązujące standardy, a jednocześnie będziemy się w nim dobrze czuli. Panie, poza ubiorem, powinny również zwrócić uwagę na makijaż, fryzurę, a także na biżuterię. Wszystkie te elementy powinny być stonowane, spokojne i nierzucające się w oczy. Mocny makijaż czy długie, wiszące kolczyki oraz mnóstwo pierścionków lepiej zostawić sobie na inne, mniej oficjalne okazje.