Pomysł na biznes: firma w USA w formie spółki LLC

business-meeting

Stworzenie własnej firmy w Stanach Zjednoczonych jest ogromnym przedsięwzięciem wymagającym załatwienia wielu kwestii prawnych, sporego nakładu finansowego oraz dobrego pomysłu, który przyjmie się na tamtejszym rynku. Bardzo ważny jest właściwy wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej. Obcokrajowcy w USA często decydują się na zawarcie spółki typu LLC.

Czym charakteryzuje się ta forma organizacyjno-prawna?

Limited Liability Company to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadająca własną osobowość prawną. W związku z tym osoby, które nią zarządzają, zostają zwolnione z ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania finansowe firmy.

Bardzo ważnym czynnikiem jest możliwość niepłacenia podatków dochodowych w Stanach Zjednoczonych. Jest to możliwe wtedy, gdy prowadzona spółka osiąga dochody wyłącznie poza terytorium tego kraju, a jej właściciele nie posiadają statusu rezydentów USA.

Znanym skupiskiem spółek typu LLC jest Delaware, niewielki amerykański stan. Założenie w nim przedsiębiorstwa zapewnia dużą swobodę działania oraz dodatkowe przywileje, tj. ochrona tożsamości i danych właścicieli i reprezentantów firmy, a także ulgi podatkowe wobec działalności zarejestrowanych w tym miejscu, lecz zlokalizowanych i prosperujących zupełnie gdzie indziej.

Jak zarejestrować spółkę LLC?

Ten rodzaj formy prawnej charakteryzuje się prostym i szybkim załatwianiem formalności. Wielu z nich można dokonać drogą internetową. Zanim jednak zajmiemy się samą rejestracją, powinniśmy wskazać lokalizację naszej nowej firmy. Wspomniane Delaware jest znane w USA jako raj podatkowy, lecz nie każdy biznes sprawdzi się tam, ze względu na pokaźną konkurencję liczącą ponad 1,3 mln przedsiębiorstw. Warto wybrać taki stan, w którym nasze produkty lub usługi będą stanowić niszę, a koszty wynajęcia nieruchomości pod biuro czy zakład nie naruszą zbyt mocno budżetu firmowego.

W niektórych stanach (m.in. w Delaware) wymagane jest posiadanie „business licence”, czyli zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na ich terenach. Spółka typu LLC może być zarządzana jednoosobowo, lecz musi posiadać swoją siedzibę, a także tzw. Registered Agent. Jest to nasz przedstawiciel, który uczestniczy w całym procesie rejestracji. Do jego obowiązków należy m.in.: złożenie wniosku o nadanie Federalnego Numeru Identyfikacji Podatkowej (jeżeli przedsiębiorstwo będzie posiadało więcej niż jednego członka), odbieranie korespondencji firmowej oraz pomoc w zatrudnieniu księgowego, w sytuacji, gdy rozliczamy się w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli posiada odpowiednie uprawnienia, może samodzielnie zajmować się naszą dokumentacją i wszystkimi kwestiami podatkowymi.

Musimy również udostępnić wymagane informacje, tj. forma prowadzenia firmy, rodzaj i charakter prowadzonej działalności, jej nazwa i adres, nasze dane osobowe, korespondencyjne i kontaktowe (numer telefonu, e-mail) oraz Initial Member, czyli osoba powołana do odpowiedzialności za całą organizację spółki po przejściu przez proces rejestracyjny.

Więcej informacji możesz uzyskać również na stronie www.firmausa.pl