Osiedlowe place zabaw – w czym prześcigają się producenci?

houses-1719055_640

Place zabaw to popularny widok praktycznie na każdym osiedlu. Dzieci w każdym wieku uwielbiają bowiem huśtawki, zjeżdżalnie czy robienie babek w piaskownicy. Nic wiec dziwnego, że zarządcy nieruchomościami czy deweloperzy dbają o to, by pod tym względem na osiedlach maluchom niczego nie zabrakło. Nowoczesne place zabaw są pod względem estetyki i funkcjonalności o wiele bardziej ciekawe niż te, które pamiętamy chociażby sprzed kilkunastu lat.

Place zabaw są w dzisiejszych czasach doskonale wykonane i zaprojektowane. Producenci wykonują zabawki i urządzenia na plac zabaw z różnych materiałów. Nadal popularny jest metal, z którego budowano place zabaw praktycznie od zawsze. Jednak w ostatnich czasach jest on nieco wypierany przez drewno, które jest przyjemne w dotyku, praktyczne, a jednocześnie pozwala na tworzenie bardzo rozbudowanych konstrukcji. W ostatnich latach pojawiły się też place zabaw wykonane z tworzyw sztucznych, dzięki czemu są one bardzo efektowne, ciekawe wizualnie, a także dają ogromne możliwości aranżacyjne.

Wysokiej jakości zabawki i urządzenia

Aby plac zabaw był idealny dla dzieci i zapewniał atrakcyjne spędzanie czasu, powinien być nie tylko efektowny i przyciągający spojrzenia, ale również bezpieczny. Producenci placów zabaw i urządzeń do nich przeznaczonych prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej rozbudowanych zabawek, które tworzą wręcz zestawy do zabawy. Jednak muszą oni pamiętać o tym, że o wiele ważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa. Zabawki powinny posiadać wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty, jakie muszą mieć produkty przeznaczone do użytkowania przez najmłodszych. Muszą być wykonane z dbałością o najdrobniejsze detale, a także być pozbawione sztucznych substancji, ostrych brzegów czy różnego rodzaju kantów. Oczywiście, nie da się w stu procentach wyeliminować różnych przykrych zdarzeń, trzeba jednak wszechstronnie zadbać o to, by plac zabaw był bezpieczny.

Bezpieczna i elastyczna nawierzchnia

W ostatnim czasie bardzo popularne są place zabaw ze sztuczną nawierzchnią, przystosowaną do potrzeb najmłodszych. Wysokiej jakości, elastyczne nawierzchnie, wykonane z gumowych płyt to doskonałe rozwiązanie na każdy plac zabaw – zarówno osiedlowy, jak i przedszkolny czy przydomowy. Dzięki elastycznej nawierzchni upadki są zdecydowanie mniej bolesne, gdyż podłoże pełni funkcję amortyzatora. Inwestując w taką dobrej jakości nawierzchnię można mieć pewność, że plac zabaw będzie o wiele bardziej bezpieczny, co z pewnością przełoży się na zwiększone nim zainteresowanie. Owszem, nawierzchnia jest dodatkową inwestycją, ale jest to w rzeczywistości niewielki wydatek, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele korzyści za sobą niesie. Na bezpieczeństwie i jakości wykonania nigdy nie należy oszczędzać, gdyż oszczędności w tym zakresie niemal zawsze przynoszą więcej szkód niż korzyści.