Opiekunka za granicą – z czym to się wiąże?

care-3031259_960_720

Wyjazdy za granicę w poszukiwaniach lepszej pracy są obecnie bardzo popularne i nic dziwnego, bo na pewno uda się zarobić o wiele więcej niż oferują polskie realia. Największym zainteresowaniem cieszą się oferty dotyczące opieki nad osobami starszymi, jednak nim podejmie się ostateczną decyzję, warto najpierw sprawdzić, jakie są warunki świadczenia tego typu usług.

Obowiązki opiekunki – co warto wiedzieć?

Przed złożeniem oferty warto wcześniej dokładnie sprawdzić, co będzie wchodziło w zakres obowiązków opiekunki. Praca z osobami starszymi wymaga motywacji i zaangażowania a niejednokrotnie czuwania przez całą dobę, więc dla wielu osób może być to zbyt trudne wyzwanie. Często okazuje się, że obowiązki przerastają możliwości opiekunek, dlatego odpowiednio wcześniej trzeba sprawdzić każdy szczegół. Do najczęstszych obowiązków opiekunek należy:

  • podawanie leków,
  • pomoc w codziennej toalecie,
  • przygotowywanie posiłków,
  • robienie zakupów,
  • towarzyszenie podczas wizyt lekarskich.

Czy prawo jazdy ma znaczenie?

W tej kwestii wszystko zależy od osób, które poszukują opiekunki. Jeśli praca będzie związana z dowożeniem podopiecznego do lekarza, koniecznością robienia zakupów to prawo jazdy będzie wymogiem koniecznym. Od tego dokumentu często też zależy czy w ogóle uda się zdobyć zlecenie. Nie wszystkie jednak oferty wymagają posiadania uprawnień do kierowania pojazdami, to można wcześniej sprawdzić w szczegółach oferty bądź w agencji, która będzie pośredniczyła w załatwieniu zatrudnienia.

Znajomość języka

Brak znajomości języka obcego, jaki obowiązuje w danym kraju, nie jest tak naprawdę przeszkodą w podjęciu pracy opiekunki. Owszem wcześniej trzeba będzie zapisać się na kurs, który pomoże swobodnie komunikować się z osobą, która wymaga opieki. Takie kursy zapewniają agencje, które oferują zlecenia wyjazdów właśnie w takim charakterze. Jeśli nie występuje bariera językowa, taki kurs jest zbędny. Można od razu aplikować na wybrane ogłoszenie.

Wsparcie dla opiekunek

Organizując wyjazd na własną rękę do pracy w charakterze opiekunki, trzeba mieć świadomość, iż będzie wiązał się z dużym ryzykiem, gdyż tak naprawdę do końca nie będzie wiadomo, na jakie warunki się trafi. Najbezpieczniej jest skorzystać z pomocy wykwalifikowanej agencji pośredniczącej avoria.com.pl, która oferuje wyjazdy do sprawdzonych rodzin. W razie jakichkolwiek problemów opiekunki mogą liczyć też na pełne wsparcie, bo wystarczy jedynie zadzwonić pod podany numer kontaktowy, bez względu na porę dnia czy nocy.

Ubezpieczenie za granicą

Każda opiekunka, która zdecyduje się aplikować na ofertę agencji, otrzyma umowę zlecenie, od której oczywiście będą odprowadzane stosowne składki ubezpieczeniowe. Dodatkowo wydany zostanie dokument A1 oraz karta EKUZ. Nie należy więc obawiać się, że w razie przykrego zdarzenia, opiekunka zostanie bez pomocy medycznej.