Ogrzewanie elektryczne na miarę XXI wieku

Rozważając wybór ogrzewania do domu, wiele osób automatycznie myśli o ogrzewaniu gazowym. Dopiero kiedy wykonanie przyłącza gazowego nie genenie jest możliwe, rozważa inne możliwości. Tymczasem na rynku jest wiele alternatywnych, ciekawych i bardzo wygodnych rozwiązań. Przykładem jest ogrzewanie elektryczne. Wbrew pozorom koszt jego eksploatacji wcale nie musi być wysoki. Wystarczy wybrać nowoczesne urządzenia grzewcze, które są energooszczędne i gwarantują komfort cieplny.

Wśród takich urządzeń należy wymienić grzejniki elektryczne Klima – dziecko włoskiego producenta elektrycznych grzejników z wieloletnim doświadczeniem w tej materii. Ideą producenta było stworzenie urządzenia wygodnego w użytkowaniu i niegenerującego wysokich kosztów, dzięki czemu miało być dostępne dla przeciętnego użytkownika. Czy to się udało? Wystarczy wspomnieć, że urządzenia Klima zostały nagrodzone Złotym Filarem Budownictwa za zajęcie 1 Miejsca w kategorii Urządzenia i instalacje grzewcze na 56 Międzynarodowych Targach Budownictwa Jesień 2019 oraz 21 Targach Technik Grzewczych i Oszczędności Energii Instal System 2019.

Hybrydowe grzejniki, czyli 2 w 1

Grzejniki Klima swoją skuteczność zawdzięczają między innymi temu, że producent zdecydował się zastosować dwa niezależne systemy grzewcze w jednym urządzeniu. Wykorzystano tu ogrzewanie konwekcyjne oraz promienniki podczerwieni. Praca obu systemów została połączona w taki sposób, by urządzenie działało jak najefektywniej przy możliwie najniższym zużyciu energii.

Zadaniem ogrzewania konwekcyjnego jest szybkie ogrzanie wnętrza i podniesienie temperatury do określonego przez użytkownika poziomu. Jego zaletą jest natychmiastowa reakcja na zmiany temperatury otoczenia. Ogrzewanie podczerwienią nie reaguje tak szybko, ale za to podczas pracy zużywa znacznie mniej energii. Kiedy pożądana temperatura zostanie we wnętrzu osiągnięta, ogrzewanie konwekcyjne zostaje wyłączone, a działa wyłącznie promiennik podczerwieni. Jego zadaniem jest stałe przekazywanie ciepła do otoczenia i utrzymanie temperatury na stabilnym poziomie przy jednoczesnym niskim poborze mocy. Ogrzewanie konwekcyjne włączy się ponownie dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonego przez użytkownika poziomu.

Umiejętne połączenie pracy obu systemów pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego przy jednoczesnym oszczędnym zużyciu energii elektrycznej. Urządzenie zostało wyposażone w inteligentny termostat, który kieruje pracą obu systemów, dzięki czemu grzejniki Klima są praktycznie bezobsługowe.

Dodatkowe funkcje

Ponieważ urządzenia Klima z założenia miały być energooszczędne i wygodne w użytkowaniu, producent zastosował tu szereg dodatkowych rozwiązań wpływających na obniżenie zużycia energii. Atutem jest też możliwość monitorowania bieżącego zużycia energii i intuicyjna obsługa urządzenia. Ta i inne wbudowane funkcje zostały opisane na stronie dystrybutora grzejników Klima Econovli.pl.

Wśród dodatkowych funkcji wpływających na obniżenie zużycia energii należy wymienić czujnik otwartego okna oraz funkcję Opticontrol. Dużą zaletą jest też możliwość programowania urządzenia i sterowania nim poprzez aplikację internetową.

Grzejniki Klima mają wiele atutów. Cechują się wysoką efektywnością działania przy jednoczesnym stosunkowo niskim zużyciu energii. Bardzo dobrze sprawdzają się w różnych pomieszczeniach. Mogą znaleźć zastosowanie jako główne źródło ciepła albo ogrzewanie wspomagające.