Najczęstsze błędy przy tworzeniu CV

CV to dokument, od którego zależy sukces niemal każdej aplikacji w związku z ofertą pracy. Liczy się nie tylko to, co ono zawiera i w jaki sposób odzwierciedla nasze kompetencje. Równie ważna jest forma CV i to, w jaki sposób zaprezentowaliśmy informacje o naszej osobie. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów przy tworzeniu CV, które utrudniają znalezienie pracy.

1. Nieczytelność

Nieprzejrzystość CV odrzuca większość rekruterów od jakiejkolwiek lektury, a tym samym nie zachęca do kontaktu z potencjalnym kandydatem. Warto zadbać nie tylko o używanie powszechnych i czytelnych czcionek oraz zapisów. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej chronologii oraz dbanie o hierarchię ważności faktów z naszego życia. Im CV krótsze, lecz konkretniejsze, tym większa szansa, że nie zawrzemy w nim zbędnych informacji. Należą do nich m.in. dane dotyczące ukończonej przez nas szkoły podstawowej bądź zatrudnienia w ramach mało znaczącej pracy sezonowej.

2. Nieestetyczność

Na estetykę CV największy wpływ ma nasze zdjęcie i to, jak bardzo jest ono profesjonalne. Najlepiej, gdy pochodzi ono z dokumentu urzędowego lub sesji robionej w skromnych i jednolitych oświetleniowo warunkach. Im jest ono bardziej amatorskie, tym bardziej zniechęcimy do siebie przyszłego pracodawcę. Ponadto, w skład estetyki CV wchodzą również wszelkiego typu ozdobniki i ramki. Najlepiej zrezygnować z tych przesadnych na rzecz skromnych, aczkolwiek profesjonalnych wzorów geometrycznych.

3. Wiarygodne i prawdziwe informacje

W odpowiedzi na znalezione przez nas oferty pracy powinniśmy wysyłać CV zawierające tylko i wyłącznie wiarygodne oraz sprawdzone informacje. W ten sposób unikniemy nieprzyjemności podczas dalszych rozmów. Musimy bowiem pamiętać, iż każdą informację można zweryfikować i żadne kłamstwo nie utrzyma się na dłuższą metę.