Koszty prowadzenia konta firmowego – od czego zależą?

shutterstock_Couple-client-appointment

Prowadzenie konta firmowego to dla większości przedsiębiorców obowiązek. Chodzi o to, by rozgraniczyć wydatki osobiste od firmowych, a jednocześnie mieć dobrze poukładane finanse. Jak wybrać takie konto firmowe, które będzie odpowiadało indywidualnym potrzebom firmy?

W ofercie banków można znaleźć całe mnóstwo kont przeznaczonych dla firm. Każdy bank ma ich co najmniej kilka. Różnią się one wieloma parametrami, a także są skierowane do różnych branż. Bez problemu można znaleźć konto firmowe dla niewielkiej działalności i dla dużego przedsiębiorstwa. Najlepsze konta firmowe na firmowybank.pl to doskonały sposób na porównanie poszczególnych kont, sprawdzenie ich podstawowych funkcjonalności, a także ustalenie, ile takie konto miesięcznie będzie kosztowało. Dzięki porównywarce kont firmowych można zaoszczędzić sporo czasu, nie trzeba bowiem chodzić po stronach banków i sprawdzać każdej oferty indywidualnie. Dzięki zestawieniu różnice w ofertach poszczególnych banków są też o wiele lepiej widoczne.

Jaki jest koszt prowadzenia konta firmowego?

Koszty prowadzenia konta dla firmy mogą się znacznie różnić w zależności od oferty konkretnego banku. W niektórych bankach ustalony jest miesięczny koszt prowadzenia konta, bez względu na liczbę i rodzaj transakcji. Kwota ta jest co miesiąc pobierana z konta. W innych bankach można znaleźć darmowe konta dla firm. Warto jednak takim ofertom przyjrzeć się bliżej. W dzisiejszych czasach nie ma bowiem nic za darmo. Jeśli bank oferuje darmowe konto, na pewno będzie pobierał wiele dodatkowych opłat, aby zrekompensować sobie tę promocję dla klienta.

Opłaty dotyczą najczęściej wykonywanych transakcji i przelewów zewnętrznych. Im ich będzie więcej, tym miesięczny koszt prowadzenia rachunku może wzrosnąć. Nawet, jeśli opłata za przelew nie jest duża i wynosi kilkadziesiąt groszy, w przypadku kilkuset lub większej ilości przelewów w miesiącu daje to już sporą sumę i powoduje, że pierwotnie tanie konto może okazać się o wiele droższe. Niektóre banki mają również taką ofertę, że pewna, z góry ustalona liczba przelewów jest bezpłatna, a za każdą kolejną transakcję poza ten limit trzeba płacić.

Wszystko zależy także od obrotów

Konto firmowe może różnie kosztować także w zależności od firmowych obrotów. Zasada jest dosyć prosta – im więcej środków przewija się w skali miesiąca przez firmowe konto, tym niższe mogą być koszty jego prowadzenia. Duże firmy mogą więc pod tym względem liczyć na bardzo ciekawą i korzystną ofertę. W niektórych bankach można również znaleźć ofertę, że konto jest bezpłatne powyżej pewnej kwoty obrotu. Liczba i zróżnicowanie poszczególnych ofert są naprawdę duże i każde konto firmowe może się pod wieloma względami różnić. Warto więc przed założeniem konta firmowego sprawdzić ofertę co najmniej kilku banków, przejrzeć wszystkie koszty i opłaty dodatkowe, a dopiero potem na podstawie takich kalkulacji wybrać ofertę, która będzie dobrze dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Opracowano we współpracy z portalem www.infofinanse.pl