Konta oszczędnościowe – kilka istotnych faktów, których nie wiesz na ich temat

W większości przypadków konto oszczędnościowe nie jest postrzegane jako skomplikowane narzędzie bankowe. Otwierasz konto, dodajesz pieniądze, a potem oglądasz, jak zarabiają odsetki.

Konta oszczędnościowe to w rzeczywistości coś więcej, niż mogłoby się wydawać – wszystko, od różnych dostępnych rodzajów kont oszczędnościowych, po dodatkowe sposoby na zwiększenie pieniędzy. Jeśli więc naprawdę chcesz maksymalnie wykorzystać swoje oszczędności, poświęć trochę czasu na zbadanie kilku rzeczy, których nie wiedziałeś o kontach oszczędnościowych.

Co to jest konto oszczędnościowe?

Najpierw odpowiedzmy na oczywiste pytanie: czym dokładnie jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to produkt depozytowy, który pozwala klientom bezpiecznie przechowywać pieniądze i zarabiać odsetki. Depozyty na kontach oszczędnościowych są ogólnie dość łatwe, ale środki nadal nie są tak płynne, jak w przypadku sprawdzania produktów. W wielu przypadkach pieniądze można wypłacać maksymalnie z bankomatu lub konta maksymalnie sześć razy w miesiącu. Wymagana minimalna wpłata i oprocentowanie będą się różnić w zależności od wybranego konta oszczędnościowego.

W zależności od tego, gdzie prowadzisz bank, będziesz mieć również przewagę ubezpieczenia. Prowadzenie konta oszczędnościowego może przynieść pewne sztuczki, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć Twoje oszczędności – a jeśli z nich nie skorzystasz, zyskujesz bezpłatne pieniądze. Poniżej znajduje się kilka faktów, których możesz nie wiedzieć o swoim koncie oszczędnościowym.

Fakt: banki nadal oferują rachunki oszczędnościowe o wysokim oprocentowaniu

Oczekuje się, że tradycyjne stopy oszczędności będą nadal spadać, a nawet można spodziewać się, że stawki będą bliskie zeru. Z tego powodu warto rozważyć konto oszczędnościowe o wysokim oprocentowaniu. Wielu deponentów nie zdaje sobie sprawy z tych wielkich instrumentów oszczędnościowych, które oferują wyższą stopę w zamian za głębsze zaangażowanie finansowe instytucji.

Chociaż tradycyjna stopa oszczędności może wynosić około 0,25% RRSO, niektóre instytucje oferują wyższe stopy zwrotu (np. 2,00% RRSO lub 3,00% RRSO). Problem polega na tym, że możesz być zobowiązany do podjęcia dodatkowego zobowiązania, takiego jak zapisanie się do planu opieki zdrowotnej za pośrednictwem banku lub skorzystanie z innego produktu banku.

Fakt: „Konto rynku pieniężnego” jest rodzajem konta oszczędnościowego

Konto rynku pieniężnego to produkt oszczędnościowy, który pełni również funkcję konta czekowego. Klienci wpłacają środki na rynek pieniężny z obietnicą zarobienia prawie dwukrotności oprocentowania tradycyjnego rachunku oszczędnościowego; jednakże minimalny depozyt początkowy jest zwykle wyższy – często w wysokości 1000 zł.

Oferując elastyczność podobną do tradycyjnego lub wysokoprocentowego rachunku oszczędnościowego, konta rynku pieniężnego pozwalają oszczędzającym na dokonywanie wypłat w dowolnym miejscu – zwykle z limitem od trzech do sześciu razy w miesiącu.

Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się zaglądając na: http://poradnik-finansowy.pl/ranking-kont-oszczednosciowych/.