Jak zostać dźwiękowcem? O wymarzonej pracy rozmawiamy ze studentami

Bycie realizatorem dźwięku jest marzeniem wielu studentów oraz młodych osób, które dopiero planują swoją przyszłą drogę zawodową. Zanim jednak zostanie się dobrym fachowcem, trzeba najpierw zdobyć solidne przygotowanie zawodowe, doświadczenie oraz umiejętności. W rozmowach ze studentami można zauważyć, że wielu przyszłych realizatorów dźwięku już na etapie studiowania realizuje się w przyszłym zawodzie i stawia w nim pierwsze kroki.

Realizator dźwięku to zawód, który kojarzy się przede wszystkim z radiem i telewizją, a także ze studiami nagraniowymi. W rzeczywistości jednak dobry dźwiękowiec przydaje się również w wielu innych sytuacjach. Dźwiękowiec na konferencję to fachowiec, który obecnie jest bardzo często poszukiwany przez firmy eventowe lub firmy, które zajmują się organizacją nowoczesnych konferencji. Dobry dźwiękowiec z pewnością znajdzie zatrudnienie zarówno przy imprezach w pomieszczeniach zamkniętych, jak i w wydarzeniach odbywających się w plenerze.

Jak spełnić marzenie?

Wymarzona praca wymaga jednak wielu przygotowań i starań. Wiele młodych osób stawia przede wszystkim na edukację na uczelni wyższej. Studenci decydują się na kierunki związane z realizacją dźwięku, gdyż wtedy mogą szybko i w praktyce uczyć się nowych umiejętności przydatnych w zawodowym życiu. Przyszli realizatorzy dźwięku mają praktyki w studiach nagraniowych, rozgłośniach radiowych oraz przy realizacji różnego rodzaju imprez. Dzięki temu mogą w praktyce przekonać się, jak wygląda ich wymarzony zawód od kuchni i czy na pewno jest to praca, którą chcą wykonywać przez całe życie. Warto też pamiętać, że aby zostać dobrym dźwiękowcem, niekoniecznie trzeba w tym celu kończyć studia wyższe. W przypadku osób, które szukają usług realizatorów dźwięku, najczęściej o wiele ważniejsze są umiejętności oraz doświadczenie zawodowe od jakiegokolwiek papierka czy dyplomu.

Wiedza, umiejętności i dobry sprzęt

Aby być dobrym i profesjonalnym realizatorem dźwięku, należy mieć nie tylko kwalifikacje czy umiejętności, ale również pracować na sprawdzonym sprzęcie. Z tym bywa różnie. Wynajem telewizora bądź innych urządzeń na imprezę, konferencję czy koncert to rozwiązanie, które owszem, sprawdza się, ale tylko wtedy, gdy są to urządzenia wysokiej jakości, mające świetne parametry techniczne. Nawet najlepszy dźwiękowiec nie będzie bowiem w stanie stworzyć odpowiedniego nagłośnienia w sytuacji, gdy będzie miał do dyspozycji słaby jakościowo sprzęt. Dźwiękowcy na etapie edukacji uczą się na naprawdę profesjonalnych urządzeniach i takie też powinni mieć w swojej codziennej pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnej firmy i sprzętu, dzięki czemu można mieć pewność, że realizowane usługi będą na naprawdę wysokim poziomie.