Jak wybrać odpowiednią frezarkę?

milling-cutters-3209230_960_720

Precyzyjna obróbka z wykorzystaniem technologii CNC ma dziś szerokie zastosowanie, gdyż daje znacznie lepsze efekty niż urządzenia mechaniczne. Przede wszystkim można liczyć na powtarzalność elementów i jak najmniejsze straty materiału więc taka obróbka wpływa korzystnie także na zasoby portfela.

Jakie są sposoby obróbki skrawaniem?

Sposobów obróbki skrawaniem jest wiele, więc tutaj należy dobrać odpowiednią mając na uwadze rodzaj materiału oraz efekt, jaki chce się uzyskać. Z racji, iż w dzisiejszych czasach precyzja i wydajność jest podstawą w zakładach przemysłowych największa popularnością cieszy się frezowanie, za pomocą specjalnych urządzeń CNC, oczywiście wiercenie, toczenie czy gwintowanie to również popular metody obróbki, które zapewniają dokonały efekt.

Frezarka – co to jest?

Jest to obrabiarki, która wykorzystywana jest właśnie przy obróbce skrawaniem. Maszyna idealnie sprawdza się na różnego rodzaju płaskich powierzchniach, jak i za jej pomocą można obrabiać gwinty, koła zębate i kształtować rowki. Frezowanie daje bardzo dobre rezultaty, gdyż cały proces obróbki polega na wprowadzeniu maszyny w ruch obrotowy.

Jaka frezarka będzie odpowiednia?

Na rynku istnieje wiele frezarek, które przeznaczone są do obróbki różnych materiałów i elementów, dlatego warto wcześniej zastanowić się, która tak naprawdę spełni oczekiwania. W przemyśle powinny być zastosowane profesjonalne maszyny sterowane komputerowo, które mają określone i parametry i przeznaczenie. Tutaj warto zwrócić uwagę na frezarki pionowe, poziome bądź w zależności od rodzaju obrabianego materiału frezarki przeznaczone do pracy z drewnem. Oczywiście należy pamiętać, iż umiejscowienie wrzeciona także bez znaczenia nie jest. Tutaj do wyboru jest:

  •    frezarka górnowrzecionowa, gdzie wrzeciono znajduje się nad roboczym stołem. Taka maszyna idealnie sprawdzi się w przemyśle przy masowej produkcji.
  •    frezarka dolnowrzecionowa z wrzecionem pod stołem roboczym. Należy jednak pamiętać, iż taki rodzaj frezarek nie jest łatwy w obsłudze, dlatego obróbką elementów powinny zajmować się doświadczone osoby. Tutaj nie ma możliwości, by śledzić ruchy wrzeciona ani kontrolować jakość obróbki.
  •    frezarki równowrzecionowe gdzie wrzeciono znajduje się zarówno nad stołem, jak i pod nim.
  • Szukając najlepszej metody obróbki warto zapoznać się z szeroką ofertą profesjonalnych usług świadczonych przez mettec.com.pl, bo tylko dzięki prawidłowo dobranym urządzeniom i doświadczeniu uzyska się efekt na miarę potrzeb.

Wybór frezarki nie jest łatwy

Wybór odpowiedniego rodzaju frezarki nie jest prosty, bo wbrew pozorom jest to urządzenie skomplikowane i raczej do profesjonalnego użytku. Na pewno warto zwrócić uwagę, jaki rodzaj sterowania posiada, maksymalne obroty, dojazdowe szybkości, moc wrzeciona. Oczywiście to jaki rodzaj materiału będzie obrabiany za pomocą frezarki również ma znaczenie przy wyborze, tylko wtedy będzie można maksymalnie wykorzystać jej potencjał. Nie mając rozeznania w temacie, warto skorzystać z pomocy fachowca.