Jak się dobrze sprzedać w Internecie – czyli słów kilka o reklamie Internetowej

Reklama internetowa jest przyszłością wszelakiego handlu pod warunkiem, że nikt tego Internetu nie zamknie. Ale kto mógłby to zrobić? No, chyba, że Chuck Norris. To tylko żart. Internet będzie trwał dopóty, dopóki będą ludzie na tej planecie. I oczywiście prąd.

social_media_marketing-platform-300x292

Internet, to wspaniałe narzędzie. Jeśli odpowiednio go użyjemy, z przysłowiowej szarej myszki, możemy przeobrazić się w salonowego lwa. Wykorzystując własną wiedzę, oraz odpowiednie narzędzia można zareklamować swoją osobę, czy też towar, albo firmę niskim nakładem finansowym.

Pozycjonowanie i optymalizacja

Aby zostać lwem salonowym Internetu, trzeba się na te salony wprowadzić. Jak to zrobić? Pozycjonowanie i optymalizacja to dobry pomysł na zaprezentowanie swojej strony internetowej, bloga, czy nawet konta na YouTube z filmami. Można to zlecić profesjonalistom, którzy za nas wykonają całą robotę. Jednak nie za darmo. Taka usługa kosztuje w zależności od warunków, jakie postawimy i może być różna dla różnych firm. Jeśli chcemy znać cenę za taką usługę, musimy sprecyzować swoje oczekiwania. Z czasem na pewno się opłaci, kiedy nasza strona zacznie nabierać rozpędu i stanie się rozpoznawalna i odwiedzana przez coraz to większą liczbę użytkowników.

Reklama Pay Per Click

Bardzo dobrym, efektywnym i tanim sposobem reklamowania się w Internecie, jest reklamowanie się Pay Per Click. Dzięki takiej formie reklamy, nasze wydatki na nią będą zawierać ułamek normalnej ceny. Polega do na tym, iż płacimy tylko za kliknięcie i przekierowanie na naszą stronę konkretnej osoby, która to kliknęła link. Jeśli użytkownik tylko patrzy na naszą reklamę np. na stronie dużej agencji reklamowej, my nic za to nie płacimy. W momencie, kiedy zainteresuje się na tyle, aby chciał zobaczyć, co mamy do zaoferowania, klika w nasz link, po czym przechodzi do naszej strony WWW, i wtedy właśnie płacimy za reklamę. Jest to o tyle wygodne, że minimalizuje nasze wydatki, przekierowując tylko prawdziwie zainteresowanych naszą ofertą. Google Adwords jest jedna z najbardziej znanych firm, które umożliwiają przeprowadzenie tego typu kampanii reklamowej. Są oczywiście inne firmy, ale ta jest najbardziej widoczna na stronach internetowych.

Płatne linki

Płatne linki to nic innego, jak sprzedawanie odnośników przez właścicieli stron. Płatne linki można umieszczać na witrynach powiązanych tematycznie z pozycjonowaną stroną, a to powinno przełożyć się na lepszy wynik strony w rankingu.

Mailing

Istnieją programy do obsługi mailingu i są przeznaczone dla firm i osób, które nie chcą ponosić stałych opłat za prowadzenie samodzielnych kampanii e-mailingowych. Takie programy wykorzystamy do przesyłania potencjalnym klientom newsletterów, wykorzystując do tego własny czas i pomysłowość. Oczywiście są firmy, które mogą się tym zająć, jeśli jednak chcemy ciąć koszty, powinniśmy to zrobić sami. Programy takie są skutecznym narzędziem służącym do obsługi wielu list mailingowych, w których mamy pełna kontrolę nad treścią wysyłek, oraz bazą adresową. Programy te posiadają mechanizm do porządkowania baz danych z klasyfikatorem adresów GIODO, listami zastrzeżonymi, porządkowaniem wg zdublowanych adresów, słów oraz domen.

Social media

Social media to nic innego, jak portale społecznościowe, które mogą być najskuteczniejsza reklamą w Internecie. Wykorzystując np. Facebook, możemy założyć konto firmowe i wrzucać regularnie posty, oraz zdjęcia. Robot Google zauważy ruch na naszym koncie i będzie podnosił w rankingu naszą stronę. Trzeba to tylko robić regularnie. Także YouTube jest bardzo popularnym środkiem przekazu. W tym wypadku można nakręcać krótkie filmiki przedstawiające naszą fiormę, bo jak wiadomo, obraz jest lepszy, niż treść. Człowiek jest wzrokowcem i to jest właśnie przewaga YouTube. Jest on doskonałym narzędziem do autopromocji i do tego pozwala na sobie zarobić niemałe pieniądze. Więc nie tylko mamy reklamę za darmo, jeszcze na niej zarabiamy, odpowiednio ją wykorzystując.

Autor: Justyna Poluta – specjalista działu “pozycjonowanie i reklama w internecie” w firmie: comweb.com.pl