Kto może nas inspirować w wyznaczaniu kariery zawodowej?

Wyznaczania drogi zawodowej i ustalanie priorytetów karierowych jest ciężkim orzechem do zgryzienia, zwłaszcza dla osób dopiero wkraczających na rynek pracy. Warto wówczas inspirować się autorytetami i idolami, gdyż ich postawa może być dla nas czymś wyjątkowo budującym. Oto osoby, które mogą stanowić nasz drogowskaz w drodze ku karierze.

Doradcy zawodowi

Rozmowa z doradcą zawodowym może być bardzo inspirująca, zwłaszcza jeśli ma bogate doświadczenie. Praca takich osób oznacza ciągłą aktywność w mediach społecznościowych, w Internecie oraz na targach pracy. Co za tym idzie, doradcy zawodowi posiadają wiele informacji na temat aktualnej sytuacji na rynku pracy. Szczególnie cenne będą wszelkie wskazówki i rady związane z wyborem drogi do kariery zawodowej oraz znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Najlepiej, jeśli doradca zawodowy pracuje na co dzień w dużym ośrodku miejskim, gdyż takie środowiska skupia bardzo dużą ilość firm i przedsiębiorstw.

Fachowcy branżowi

Fachowcy i eksperci w danej branży to wspaniałe źródło specjalistycznej wiedzy. Możemy zdobyć od nich nie tylko ogromną porcję wiedzy, lecz również szczegółowe informacje zawodowe. Wielu zna bowiem doskonale środowisko pracy oraz zasady nim rządzące. Może się zdarzyć, iż fachowiec branżowy będzie w stanie nakierować nas na odpowiednie oferty pracy zamieszczane w Internecie (np. na Pracuj.pl). Co więcej, jeśli to nasz bliski znajomy istnieje duża szansa, iż nasza aplikacja zostanie rozpatrzona bardzo szybko.

Psychologowie

Mimo iż od psychologa nie dowiemy się niczego wartościowego o rynku pracy i konkretnych ofertach, to warto jest zasięgnąć opinii takiej osoby przed rozpoczęciem kariery zawodowej. Rady takiej osoby będą szczególnie cenne podczas procesów rekrutacyjnych, zwłaszcza rozmów kwalifikacyjnych. W ten sposób przygotujemy się mentalnie do poszukiwań pracy, a także będziemy wiedzieć w jaki sposób odczytywać zachowania rekruterów bądź pracowników HR.