Ginekolog – kiedy się do niego udać? Wskazania i częstotliwość zabiegów

Każda kobieta powinna pamiętać o systematycznych wizytach w gabinecie ginekologicznym. Kiedy warto się do niego udać? Jak często należy go odwiedzać w celach profilaktycznych? Sprawdź najważniejsze informacje!

 

Dlaczego systematyczne wizyty u ginekologa są takie ważne?

Wiele kobiet zapomina o tym, aby udawać się regularnie do ginekologa. Jednak odwiedzanie tego specjalisty ma szczególne znaczenie dla zachowania zdrowia intymnego na długi czas.

 

Ginekolog jest specjalistą w dziedzinie diagnozowania i leczenia chorób układu płciowego u kobiet. Zajmuje się on również profilaktyką damskich dolegliwości intymnych, antykoncepcją oraz prowadzeniem ciąży, gdy ma specjalizacje ginekologa – położnika.

 

Regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym mają bardzo duże znaczenie, ponieważ pozwalają one na wykrycie różnych dolegliwości, zanim zaczną one dawać zauważalne przez pacjentkę objawy. Dotyczy to także tak poważnych chorób jak nowotwory damskiego układu płciowego oraz piersi.

 

Kiedy udać się do ginekologa?

Do gabinetu ginekologicznego warto chodzić systematycznie – najlepiej raz na 6 miesięcy albo na 12 miesięcy, zależnie od wskazań lekarza. W niektórych przypadkach lekarz może wskazać, żeby wizyty były częstsze, na przykład raz na 3 miesiące.

 

Ponadto wizyta u ginekologa wskazana jest w poniższych przypadkach:

  • infekcje intymne – ich objawy to głównie swędzenie, pieczenie, upławy, ból podczas stosunku
  • wyczuwalne guzki w piersiach – zauważone podczas samobadania w domu
  • nieregularna miesiączka – zbyt krótka albo zbyt długa, co może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych
  • planowanie ciąży – lekarz może zalecić właściwe badania i suplementy, wizyta jest też wskazana wtedy, gdy dotychczasowe starania nie przyniosły efektów
  • ciążą – lekarz może wtedy poprowadzić ciążę pacjentki
  • planowanie antykoncepcji – ginekolog może dobrać najlepszą metodę zabezpieczenia przed niechcianą ciążą

 

W mieście jak Pruszków ginekolog może zaoferować kompleksową diagnostykę, leczenie oraz inne usług dla kobiet, które chcą skonsultować się ze specjalistą.